Žigmanov: Najdrastičniji primer kršenja ljudskih prava odnosi se na ljude bez ličnih dokumenata 1Foto: FoNet/Milica Vučković

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov rekao je za RTS da se najdrastičniji primer kršenja ljudskih prava odnosi na ljude koji žive izvan sistema, bez ličnih dokumenata, koji nisu evidentirani u matičnim knjigama rođenih.

U Srbiji i svetu obeležava se Međunarodni dan ljudskih prava. Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog obeležiće Međunarodni dan ljudskih prava pod sloganom „Slobodni i jednaki u dostojanstvenoj Srbiji“.

Ministar Tomislav Žigmanov naveo je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je generalni sekretar UN nedavno rekao, u susret 10. decembru, da su ljudska prava u svetu danas napadnuta.

To je argumentovao činjenicom da postoji veći broj ratnih sukoba, da su milioni ljudi „zakinuti“ kada je u pitanju dostupnost socijalne zaštite, zdravstvenog sistema, kvalitetnog obrazovanja, zatim tu je i pitanje gladi kao i dostupnst pijaće vode.

„Migracije su izazvale i probleme za države koje su primile migrante. Imamo atipičnu situaciju gde pitanje ljudskih prava ponovo dolazi u fokus“, napominje Žigmanov.

Prema njegovim rečima, dvostruki aršini su nam poznati iz novije i starije istorije, poznati su različiti načini postupanja u istim situacijama u različitim delovima sveta.

„Kada su u pitanju ljudska prava u određenim zemljama, interes međunarodne zajednice je daleko veći, spremni su da pružaju podršku onima koji su ugroženjni, a u slučaju nealbanskog stanovništva na KiM, pre svega, ugrožavanje srpskog naroda, pokazuju visoko nereagovanje kada je u pitanju ugrožavanje njihovih prava“, naveo je Žigmanov.

Ko je najugroženiji

Ministar Žigmanov kaže da su najugroženiji u Srbiji oni koji su najslabiji i nevidljivi unutar društva, to su marginalizovane grupe.

Objašnjava da kada su u pitanju etničke zajednice, to su pripadnici romske zajednice. Kada je u pitanju dob, to su stariji – starije ženske osobe romske nacionalnosti u ruralnom području, tako da taj društveni sloj može imati veće izazove u ostvarivanju ljudskih prava.

Tu su i oni koji žive pored nas, beskućnici, koji imaju izazove kada je u pitanju mentalno zdravlje, kada je u pitanju odrastanje, inkluzija, podvukao je Žigmanov i dodao da su tu i oni koji su u statusu žrtve.

Najdrastični primer

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je organizovalo 24 društvena dijaloga.

Najdrastičniji primer rušenja ljudskih prava, po ministru Žigmanovu, odnosi se na ljude koji žive izvan sistema, bez ličnih dokumenata, koji nisu evidentirani u matičnim knjigama rođenih.

Dodaje da je do juče bilo više od 5.000 takvih slučajeva, ali je sada taj broj je smanjen na nekoliko stotina.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari