U selu Goševo kod Novog Pazara izgoreo je muslimanski verski objekat koji je bio i mesdžid (džamija bez minareta), u njemu se za vreme meseca posta, Ramazana obavljala molitva, i mekteb, mesto na kojem se organizuje verska pouka za decu. Požar je izbio u ranim jutarnjim satima i njegov uzrok treba da otkrije specijalizovana ekipa MUP Srbije.

U selu Goševo kod Novog Pazara izgoreo je muslimanski verski objekat koji je bio i mesdžid (džamija bez minareta), u njemu se za vreme meseca posta, Ramazana obavljala molitva, i mekteb, mesto na kojem se organizuje verska pouka za decu. Požar je izbio u ranim jutarnjim satima i njegov uzrok treba da otkrije specijalizovana ekipa MUP Srbije. Novopazarska policija je saopštila da je na objektu izgorela tavanica, krovna konstrukcija i električne instalacije, da povređenih nije bilo i da će materijalna šteta biti naknadno utvrđena. U policijskom saopštenju se još navodi da je po nalogu istražnog sudije Opštinskog suda u Novom Pazaru uviđaj prekinut do dolaska specijalizovane ekipe MUP Srbije.
Ovaj događaj bila je prilika da podeljene strane u Islamskoj zajednici razmene optužbe u saopštenjima za javnost. Islamska zajednica u Srbiji na čijem čelu je muftija Muamer Zukorlić, u svom obraćanju javnosti, navodi da je nadležni imam sa predsednikom džematskog odbora obišao „izgoreli objekat i na licu mesta zatekao Adema Zilkića i Hasiba Suljovića, u pratnji osoba koje su poznate javnosti kao učesnici svih incidentnih situacija u poslednjih deset meseci, posebno onih ispred Altun alem džamije i prilikom polaganja kamena temeljca za izgradnju medrese u Tutinu“. U saopštenju piše da su tom prilikom verbalno i fizički napadnuti imam Ifet Aličković, predsednik džematskog odbora Mahit Sadiković i novinar Glasa islama Refik Sadiković i konstatuje se da su „ovi događaji još jedna potvrda pa paraverska tvorevina ne odustaje od izazivanja incidenata i sukoba, uprkos činjenici da se nalazimo u mubarek danima, uoči meseca Ramazana“.
Svoje viđenje događaja u saopštenju za javnost izneo je i Mešihat Islamske zajednice Sandžaka, koji je pod ingerencijom Islamske zajednice Srbije na čijem čelu je reis Adem Zilkić. Navodi se da je Rijaset IZ Srbije udovoljio zahtevu vernika da im obezbedi imama koji će obavljati verske obrede u toku meseca posta i da četvorica meštana nisu bili zadovoljni odlukom većine pa su uoči izbijanja požara „do kasnih sati većali kako da spreče realizaciju dogovora sa Rijasetom“. U saopštenju se izražava uverenje da će „ovi problemi biti bratski prevaziđeni i da će džematlije nastaviti zajednički ćivot u slozi i miru, te da ih neće nesavesnost pojedinaca u tome sprečiti“. Muftija IZ Sandžaka Hasim Suljović demantovao je da je bilo fizičkih nasrtaja na predstavnike Islamske zajednice u Srbiji. Tvrdi da je bilo „verbalnih nesuglasica“ i da o tome mogu da posvedoče i istražni organi.
I Islamska zajednica u Srbiji i Islamska zajednica Srbije od nadležnih organa očekuju efikasno sprovođenje istrage „u cilju utvrđivanja uzroka požara, kao i zaštitu složbenika, imovine i pripadnika Islamske zajednice“. Od 5. oktobra prošle godine kada je došlo do otvorenog raskola u Islamskoj zajednici, nesuglasice i sporenja između podeljenih strana su česte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari