Živković: Nije prvi put da vlast pruža utočište kriminalcima iz inostranstva 1Foto: EPA/ RUNGOJ YONGRIT

Vlada Srbije dodelila je državljanstvo bivšoj premijerki Tajlanda Jingluk Šinavatri, nastavljajući tako praksu pružanja utočišta brojnim kontroverznim političarima, funkcionerima i biznismenima koji su izbegli od vlasti u svojim zemljama.

Bivša premijerka Tajlanda Jingluk Šinavatra, u svojoj zemlji osuđena na pet godina zatvora zbog korupcije, postala je državljanka Srbije na sednici Vlade Srbije 27. juna, otkrio je Nedeljnik.

Rešenje o upisu Šinavatre u državljane Srbije potpisala je premijerka Ana Brnabić, a u odluci se navodi da je Šinavatra postala Srpkinja „na osnovu člana 19, stav 1. i 3, Zakona o državljanstvu“, odnosno da joj je državljanstvo dodeljeno jer bi to „predstavljalo interes za Republiku Srbiju“.

Komentarišući ovu odluku, Zoran Živković, lider Nove stranke i bivši premijer Srbije, podseća da ovo nije prvi put da aktuelna vlast pruža utočište osumnjičenim i osuđenim kriminalcima iz stranih zemalja.

– Ima još dosta primera odbeglih kriminalaca koje ova vlast štiti. Verujem da su oni adekvatno društvo za srpsku vlast, naša Vlada pokazuje da ima puno razumevanje za takve ljude i verovatno očekuju da im usluga bude uzvraćena kada oni budu progonjeni iz Srbije, a puno je razloga za to. Takve odluke štete kredibilitetu Srbije pred ostatkom sveta, zaključuje Živković. On dodaje i da nema opravdanih razloga zašto bi se pružilo utočište odbegloj premijerki, sem novca, „koji naravno ne ide u državnu kasu, već Vučiću i njegovoj ekipi“.

Živković je podsetio na afere sa odbeglim bugarskim biznismenom koji je na crvenoj poternici Interpola Cvetanom Vasilevim, rumunskim biznismenom i političarom Sebastianom Gicom, bivšim rumunskim premijerom Viktorom Pontom…

– A tako je i investitor projekta „Beograd na vodi“ Mohamed Alabar dobio srpski pasoš, ali i dozvolu za nošenje oružja. Pitanje je šta će njemu to, ukazuje Živković.

Bugarski biznismen Cvetan Vasilev živi u Srbiji od 2014. godine iako je Bugarska uputila zahtev za njegovim izručenjem zbog sumnje da je počinio niz krivičnih dela, proneverio oko 1,3 milijarde evra i značajno doprineo najvećoj bankarskoj krizi u toj zemlji. Zbog odugovlačenja, Bugarska je Srbiju 2016. godine prijavila odgovarajućim telima Saveta Evrope. Nekadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić je priznao da je Cvetan Vasilev, pre nego što je uhapšen, uplatio donaciju fondaciji koju vodi njegova supruga Dragica.

Kontroverznog rumunskog biznismena i političara Sebastiana Gicu srpske vlasti su prvo uhapsile u Srbiji u aprilu 2017. zbog poternice koju je Rumunija raspisala. Kasnije su mu, međutim, odobrili zahtev za azil i u junu 2018. godine dali politički azil zbog „pretnje progonom u zemlji porekla usled političkog mišljenja“. Gica je povezivan i sa kompanijama koje su blisko sarađivale sa državnim institucijama u Srbiji, a u Rumuniji je bio blizak prijatelj bivšeg premijera te zemlje Viktora Ponte.

A Viktor Ponta postao je građanin Srbije početkom 2018. godine nakon što je podneo ostavku na mestu premijera krajem 2015. posle masovnih protesta u kojima je zahtevana ostavka Vlade zbog tragedije u noćnom klubu u kojoj je stradalo 64 ljudi.

Vlada, MUP i Dačić bez komentara

Od Vlade Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova nismo dobili odgovore na pitanja o tome kada je Jingluk Šinavatra zatražila državljanstvo Srbije, zašto je procenjeno da bi bilo od interesa za našu zemlju da ugosti bivšu premijerku Tajlanda i da li je pri donošenju odluke razmatrano to što je ona u svojoj državi osuđena za korupciju. Komentar smo zatražili i od ministra spoljnih poslova Ivice Dačića ali odgovor nismo dobili.

Stariji Šinavatra – najbogatiji vlasnik crnogorskog pasoša

Taksin Šinavatra, rođeni brat odskorašnje Srpkinje Jingluk, i takođe bivši premijer Tajlanda, već uveliko je poznat kao najbogatiji građanin Crne Gore. On je crnogorsko državljanstvo stekao još davne 2009. godine, nakon što je 2006. godine svrgnut pučem sa premijerske pozicije a zatim i pravosnažno osuđen zbog korupcije. U Crnoj Gori je vlasnik brojnih hotela a kako su pisali tamošnji mediji, Šinavatra je kupio i celo ostrvo Sveti Nikola, nadomak Budve. Taksin Šinavatra bio je vlasnik fudbalskog kluba Mančester siti iz Velike Britanije samo 15 meseci nakon čega ga je prodao za duplo veći iznos.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari