Dalje lečenja Vuka Ercega, koji se šest godina nalazi u komi posle pada niz liticu visoku 10 metara, gotovo je nemoguće zbog opstrukcija gradskih i republičkih organa.
Pre šest godina, tada desetogodišnji Vuk, propao je kroz oštećenu zaštitnu ogradu na Tašmajdanu, a sudski procesi koje protiv Grada Beograda zbog nezaštićene ograde vodi njegova majka Irena Petrović, nisu ni blizu završetka.
– Neverovatno je da sudski proces u ovakvom slučaju ovako dugo traje. Ko i zašto ga stopira, mogu samo da nagađam. U međuvremenu, moje dete trpi jake bolove, stanje mu se pogoršava a lečenje u Rusiji ne može da nastavi, zbog opstrukcije Ministarstva zdravlja – kaže za Danas Irena Petrović. Prema njenim rečima, Ministarstvo zdravlja ne želi da potpiše ugovor sa ruskom bolnicom uz obrazloženje da „to nije praksa“, a bez ugovora, bolnica u Moskvi ne može da ga primi.
– Moje dete pati, a to su potvrdili i ruski lekari. Svaki dan mu je bitan jer mu se situacija na plućima naglo pogoršala a ima i brojne infekcije na mozgu i u usnoj duplji – ističe majka bolesnog mladića. Zaštitna ograda na Tašmajdanu je i pre Vukovog pada izazivala pažnju jer su brojni Beograđani gradu pisali i podnosili predstavke o tome da je oštećena i da nije bezbedna. Nakon Vukovog kobnog pada deo ograde je hitno zavaren, a Grad je i dalje izbegavao odgovornost. Sudski veštaci su, po Ireninoj krivičnoj prijavi, tek početkom ove godine izašli na teren a troškove njihovog izlaska od 75.000 dinara morala je da plati sama.
– Neshvatljiva je takva nemarnost Grada i očigledna opstrukcija u ovom slučaju koji se odlaže unedogled – naglašava Petrović. Dodaje da su na prvom ročištu predstavnici Grada čak izjavili „da Vuk ne gubi ništa od života“. On je, inače, zbog povrede glave upao u komu kao desetogodišnji dečak, a sada je mladić od 16 godina. Naša sagovornica kaže da nije zadovoljna ni načinom na koji je lečen u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, dodajući da su brojni lekari iz inostranstva, kojima se tokom godina obraćala i sama plaćala, tvrdili da je njemu hitno potrebna operacija, ali da su ovdašnji lekari to odbijali. Irena se pre nekoliko meseci obraćala medijima strahujući da su ovdašnji lekari njenog sina već otpisali. Jedina želja joj je bila da Vuk ne ode u najtežim mukama, kada već postoji mogućnost da mu se pomogne. Nadležnima u Srbiji tada je poslala otvorena pitanja:
– Koga štiti grad Beograd već šest godina i blokira sudski proces? Zašto se sve namerno odlaže? Da li treba da tužim nadležan sud/sudiju zbog namernog odugovlačenja predmeta? Kako su imućni roditelji dobili odštetu neophodnu za lečenje dece u komi od grada Beograda – pitanja su koja je uputila Gradu Beogradu.
Zašto je moj sin u opasnosti da umre?
Irena Petrović se pre tri meseca osvrnula i na situaciju u zdravstvu Srbije, ocenivši je kao katastrofalnu. „Zašto moram da dodatno finansiram lečenje sina? Zašto se deca u Srbiji leče SMS porukama? Zašto je odnos prema deci pacijentima očajan? Zašto su neznanje, nestručnost, korupcija i potpuni haos, suština srpskog zdravstva? Zašto lekari odbijaju operaciju iz ličnih interesa i prebacuju odgovornost jedni na druge? Zašto moram da branim sina od grada Beograda, lekara i države Srbije? Zašto je moj sin, posle svega, u opasnosti da uskoro umre – pitala Irena Petrović, zabrinuta za budućnost svog sina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.