Životna sredina i klimatske promene, nažalost, još uvek nisu prioritet Vlade Republike Srbije, uprkos deklarativnom zalaganju na svim nivoima, zaključak je najnovijeg Izveštaja Koalicije 27, koji je predstavljen na panelu u okviru međunarodnog festivala zelene kulture, 8. Green festa, održanog u Beogradu.
– Nije bilo značajnijeg napretka u periodu koji pokriva najnoviji pregled, pa se tako i naslov naših izdanja iz godine u godinu ponavlja. Pozivamo Vladu Srbije da za 2018. godinu opredeli značajnija sredstva za zaštitu životne sredine i borbu protiv klimatskih promena, što bi bio signal da ova oblast, konačno, izlazi i senke drugih sektora. Takođe, prepoznajemo značaj podrške EU i pozivamo Evropsku komisiju da nastavi da pruža konkretnu podršku projektima koji doprinose boljem kvalitetu života svih građana i građanki Srbije – kazala je pored ostalog direktorka Mladih istraživača Srbije Tanja Petrović govoreći u ime Koalicije 27 o izveštaju “Poglavlje 27 u Srbiji:Još uvek u pripremi” koji pokriva period od novembra 2016. Do nevmbra 2017.godine.
Prema rečima Antoan Avinjona, predstavnika Delegacije EU, Evropska unija svesna je kompleksnosti poglavlja 27 i činjenice da je za države u pristupnim pregovorima teško da ispune visoke standarde koje postavlja EU. Zbog toga i postoji prelazni period kada EU sarađuje sa tim državama kako bi se one prilagodile evropskim zahtevima. Ipak, treba da znati da i onda kada država postane članica, Evropska komisija ima mehanizme da je finansijski kazni ukoliko ne ispunjava direktive EU u oblasti zaštite životne sredine, istakao je Avinjon. Ovom prilikom je i svoje viđenje o prelasku sa priprema na konkretniji zadatak dao i državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Ivan Karić.
– Kao što je istaknuto u izveštaju Koalicije 27, uspostavljanje stabilnog sistema inansiranja životne sredine (funkcionisanje Zelenog fonda), poboljšanje sprovođenja i nadzor nad sprovođenjem kao i adekvatni administrativni kapaciteti na nacionalnom i lokalnom nivou, neka su od najznačajnijih pitanja sa kojima ćemo se kao sektor zaštite životne sredine suočavati.- rekao je Karić, dodajući da se u pogledu pripreme pregovaračke pozicije za poglavlje 27 očekuje i imenovanje šefa pregovaračke grupe 27 i finalizacija pregovaračke pozicije kako bi bila poslata neformalne konsultacije Evropskoj komisiji u prvoj polovini 2018. godine.
U saopštenju kojim se ovim povodom oglasila Koalicija 27 navodi se takođe da će pregovaračka pozicija, pre tog koraka, u kratkim crtama biti predstavljena nevladinom sektoru, lokalu i privrednom sektoru, po ugledu na prvo predstavljanje koje je bilo početkom jula. Zaključak panela je da je u narednom periodu neophodno jačanje saradnje Ministarstva za zaštitu životne sredine sa civilnim sektorom i veće učešće nevladinog sektora u svim temama koji se tiču životne sredine, a da formiranje zasebnog Ministarstva za zaštitu životne sredine ove godine treba posmatrati kao signal posvećenosti države podizanju značaja životne sredine i klimatskih promena na listi prioriteta.
Inače, Koaliciju 27 čini 11 nevladinih organizacija, koje prate pripreme Republike Srbije za otvaranje poglavlja 27 u okviru pregovora o članstvu u EU.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.