Ne postoji reka koja prelaskom opštinske ili državne granice menja svoj sastav i transformiše se iz zagađene u čistu. Isti vazduh dišemo bez obzira za koga smo glasali, ili nismo glasali.
Nema uspešnog turizma ako je priroda degradirana (ili uništena). Nema poljoprivrede na uništenoj zemlji. Bez šuma, poplave koje uništavaju useve i infrastrukturu su gotovo izvesne. Poznata je izreka: „ako stvarno misliš da je životna sredina manje važna od ekonomije, probaj da zadržiš dah dok brojiš zarađeni novac“.
Mogli bismo nabrajati unedogled šta nam sve priroda pruža, a da to uzimamo kao sasvim normalnu pojavu koja će nam biti na raspologanju veoma dugo do večno. A nije tako. Životna sredina može samo donekle da regeneriše resurse. Već sada je mnogo manje rezervi i obnovljenih resursa nego što i najpozitivnije prognoze naznačuju. Životna sredina nije tema naučnih razgovora i nešto apstraktno na šta svaki pojedinac i društvo svakodnevno ne utiče, već ono što živimo i od čega živimo. Životna sredina je i privreda, i turizam, i energetika, i saobraćaj i poljoprivreda.. Stoga, ona ne može biti i nije pitanje samo jednog ministarstva ili jedne vlasti, ona je pitanje saradnje i pitanje svih građana. Saradnje kojom možemo svi po malo doprineti da živimo u zdravijem i prosperitetnijem društvu. Politike koje se donose su efektne samo ukoliko su iskoordinisane i usklađene, pisane uz uvažavanje činjenice da oblast životne sredine zavisi od različitih sektora i mnogobrojnih potencijalnih saradnika i partnera. Politike moraju biti napisane sa dugoročnom perspektivom, odnosno, imajući na umu odgovorno korišćenje prirodnih resursa kao preduslova održivog razvoja, jer čovečanstvu će još dugo trebati i voda i šume i pčele. Horizontalno i vertikalno povezivanje i saradnja su osnove politika koje ciljaju ka prosperitetu građana i privrede, a to se posebno odnosi na oblast životne sredine koja je preduslov za naš celokupan život.
Dobar primer saradnje u oblasti zaštite životne sredine je mehanizam „Zelena stolica“, koji funkcioniše u okviru Odbora za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srbije i koji omogućava predstavnicima različitih udruženja građana iz cele Srbije da poslanicima predstave probleme I stavove u ovoj oblasti. Na svakoj sednici, zainteresovani predstavnici civilnog sektora iznose mišljenje i daju konstruktivne predloge o zakonima i temama kojima se bavi Odbor, čime se postiže da poslanici dobiju višeslojne informacije uključujući lokalni pogled na temu kojom se bave.
Takođe, u Narodnoj skupštini Republike Srbije već devet godina funkcioniše neformalna „Zelena poslanička grupa“ koja je sastavljena od poslanika i poslanica različitih stranaka koji su lično zainteresovani za životnu sredinu i koji se trude da „zelene“ politike nađu svoj put do njihovih kolega. Ove godine su poslanici Narodne skupštine Republike Srbije pomogli svojim kolegama u Makedoniji i Crnoj Gori da osnuju grupe po sličnom modelu i najavili unapređenje regionalne saradnje u oblasti zaštite životne sredine.
Iz Odbora za zaštitu životne sredine NSRS i Ministarstva za zaštitu životne sredine stižu najave o uspostavljanju grupe koja će doprineti intenzivnijoj saradnji između povezanih resora u cilju zajedničkog rada na „ozelenjavanju“ politika, uvažavajući potrebu za održivim razvojem, zdravljem i bezbednošću kao prioritetima.
Pomaci u u oblasti zaštite životne sredine postoje. Jasno je da ovo pitanje postaje sve važnije na političkoj agendi, ali je činjenica i da je veoma dug put pred nama. Put sa mnogo mogućih uspeha, ali i izazova i stranputica. I da, dok idemo tim putem, moramo uvek imati u svesti da životna sredina nema političke boje, a ni granice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.