Slučaj mlade Šapčanke Milice Filipović (23), koja tvrdi da je u januaru prošle godine doživela ginekološko nasilje u GAK “Narodni front”, uzburkao je javnost, otvorio brojne teme i prešao granice Srbije stigavši do Nemačke.
Posle teksta objavljenog u Danasu, Beogradskom cenatru za ljudska prava koji pravno zastupa Milicu Filipović, javila se grupa lekara i medicinskih tehničara koji tenutno rade na klinikama u Nemačkoj, a koji imaju iskustva i praksu u srpskim bolnicama.
Njihova želja je, kažu, da pomognu i objasne kako se ova procedura sprovodi u nemačkim zdravstvenim ustanovama.
“Nisu iznenađeni navodima koje je Milica Filipović iznela u medijima. Objasnili su da im je poznato da se u većim porodilištima u Srbiji indukovani pobačaj, najlešće u drugom tromesečju, često završava u bolničkom krevetu na odeljenju, bez nadzora zdravstvenih radnika”, kaže za Danas Sanja Radivojević, pravna savetnica na Programu krivične pravde Beogradskog centara za ljudska prava.
Objašnjava da zdravstveni radnici koji su kontaktirali sa njom ističu da je praksa na klinikama u Nemačkoj na kojima sada rade, potpuno drugačija, jer se sa naročitom pažnjom postupa prema ovim pacijentkinjama i vodi računa da se utiče na smanjenje fizičkog bola i patnje.
“U slučaju da je potrebno sprovesti proceduru indukovanog pobačaja nakon 14 nedelje trudnoće, indukcija se pacijentkinji daje na odeljenju na kojem se redovno prati njeno stanje, a kada se proces približi kraju, odvezu je do ambulante na istom odeljenju, gde se uz nadzor babice, a nekada i lekara sve završi”, kaže Radivojević.
Ona ističe da žene nikada nisu raspoređene u sobama zajedno sa visokorizičnim trudnicama i ženama koje iščekuju porođaj, kao što je to bilo u slučaju Milice Filipović.
Pacijentkinjama je podrška psihologa omogućena kako pre, tako i nakon sprovođenja medicinske intervencije”, objašnjava naša sagovornica.
Iz Beogradskog centra za ljudska prava objašnjavaju da cilj ove inicijative nije napad na zdravstvene ustanove i radnike, već iskrena želja da se menja loša praksu u ginekološko – akušerskim klinikama u Srbiji, ukoliko ona postoji, da se menjaju loše procedure, kako bi se ubuduće spečila patnja velikog broja žena, ali i pružila podrška nevladinim organizacijama koji se ovom temom već dugo bave.
Podsećamo da je Milica Filipović u januaru prošle godine bila primljena u GAK „Narodni front“, gde je upućena da sama obavi indukovani pobačaj u toaletu ove zdravstvene ustanove, bez pomoći lekara ili babce, što su posvedočile i druge porodilje, o čemu je Danas nedavno pisao.
Ono što zabrinjava, jeste mogućnost da ovde nije reč o pojedničanom slučaju, već o praksi koja se sprovodi u ovoj, ali i drugim zdravstvenim ustanovama u Srbiji, što bi naknadna istraga trebalo da ustanovi.
Beogradski centar za ljudska prava, u slučaju Milice Filipović, prepoznao je povredu čl. 3 Evropske konvencije o ljudskim pravima – zabrana mučenja, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja, nakon čega su joj ponudili pravno zastupanje.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.