Znanje i uspesi podruku sa dobrim uslovima 1

Iako postoje brojne primedbe na organizovanje školstva u Srbiji, a najviše se kritikuju zastareli oblici obrazovanja, još uvek nema značajnijeg iskoraka u pravcu modernijih oblika nastave kao što je to na primer u Finskoj, Japanu, Australiji…

Tu su učenici posvećeni učenju sa svojim nastavnicima, škola im je drugi dom, tu imaju topli obrok, tu rade domaće zadatke koji se kod nas sve više izbegavaju, tu su i redovne sportske aktivnosti…

Za poslednjih desetak godina Šabac je mnogo uložio u izgradnju, rekonstrukciju i opremanje škola. Posebno je to vidno na seoskom području. Praktično sve škole sada imaju pristojne uslove za rad, a one na seoskom području po tome na zaostaju za onim gradskim. Tako je u Pocerini, nekada najzaostalijem delu šabačke opštine, uloženo više od 200 miliona dinara u školske objekte. Jedan deo dala je Republika, a većim delom sredstva su obezbeđena iz gradskog budžeta. OŠ „Dositej Obradović“, sa matičnom školom u Volujcu i još 11 izdvojenih odeljenja, u potpunosti je osavremenila uslove za rad i učenje. Svi školski objekti umesto ranijih poljskih WC-a dobili su pristojne toalete, za sve učenike obezbeđena je pijaća voda, a naravno svi školski objekti su renovirani i dobro opremljeni.

– Bio je to ogroman i veliki zadatak, da svoj deci u gornjoj Pocerini obezbedimo pristojne uslove za školovanje. Izgradili smo potpuno novu školu u Krivaji, nema više smrzavanja ni u jednoj školi, obezbedili smo higijenske uslove i pijaću vodu za sve učenike. U matičnoj školi u Volujcu urađena je sportska hala sa 800 kvadrata, jedina u celoj Pocerini i predstavlja ne samo hram sporta, nego će služiti i za druge manifestacije. Izmenili smo stolariju, a sada smo konkurisali i za termoizolaciju škole, čime ulazimo u red najopremljenijih školskih objekata u Srbiji, kaže Suzana Petrović, direktorica OŠ „Dositej Obradović“. Ova škola obuhvata područje od 11 sela i 160 kvadratnih kilometara.

I ostale škole u Šapcu uveliko su promenile svoj izgled, a učinjeno je puno i na promociji znanja. Tako su nedavno održana dva republička takmičenja sa više od hiljadu učesnika. Učenici OŠ „Nikolaj Velimirović“ već godinama osvajaju po desetak nagrada na republičkim takmičenjima iz fizike i to ih je kvalifikovalo za domaćine. Ova škola organizuje i matematičke kampove na koje dolaze učenici ne samo iz Šapca već i iz drugih gradova. Domaćin republičkog takmičenja iz geografije bila je OŠ „Vuk Karadžić“, što je potvrda dobrog rada.

Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović u programu gradske uprave navodi da je cilj da svi osnovci idu na nastavu u jednoj smeni, da imaju topli obrok, da zajedno sa svojim nastavnicima proširuju znanja i rade domaće zadatke u školi, da imaju sportske hale za rekreaciju i moderno opremljene kabinete sa računarskom opremom, jednom rečju škole moraju biti kao u razvijenim zemljama. Takođe, jedan od ciljeva je da sva deca u Šapcu, naravno i sa seoskog područja, nauče da plivaju, da pecaju i da igraju kolo.

Kako ukinuti popodnevne smene?

Na području Šapca radi osam srednjih i 13 osnovnih škola sa oko 15.000 učenika. Veći deo škola ide u dve smene, a pre nekoliko godina roditelji i deca, posebno u OŠ „Nikolaj Velimirović“ pobunili su se zbog promene smene. Naime, ukazali su da zbog popodnevne smene đaci gube mogućnost bavljenja sportom i drugim vannastavnim aktivnostima. Organizovane su protestne šetnje ulicama grada, a podneta je i peticija sa nekoliko hiljada potpisa.

Brza hrana pobedila zdravu užinu’]

Pre sedam godina za sve šabačke osnovce bila je obezbeđena besplatna užina, i to po svim nutricionističkim principima. Međutim, osnovci u većini škola nisu bili zadovoljni ovim namirnicama, i uz pritisak roditelja obustavljen je ovaj zdrav način ishrane. Prednost imaju peciva, koka-kola, čips i druge vrste brze hrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari