Znatno duži život pacijenata uz kombo terapiju 1Foto. Press centar UNS

Iako su prošle godine uvedena dva inovativna leka, pacijenti i dalje nemaju odgovarajuću terapiju, sa kojom se znatno produžava život, ali i povećava njegov kvalitet – istaknuto je na konferenciji Veća dostupnost inovativnih lekova za pacijente obolele od melanoma, danas u UNS pres-centru, povodom nacionalne kampanje Euromelanoma.

Stručnjaci u ovoj oblasti usaglasili su se da treba da se napravi dalji korak i da se terapijske opcije prošire.

Prof. dr Željko Mijušković, predsednik Udruženja dermatovenerologa Srbije, istakao je da je prevashodni cilj kampanje Euromelanom rano otkrivanje malignih bolesti kože, ali i edukacija stanovništva o tome kako treba da se štiti od UV zračenja.

– Kao lekari dajemo podršku pacijentima da dobiju bolje uslove lečenja. Iako je njihovo lečenje unapređeno u poslednjih godinu dana, to nije ni izbliza kao što treba da bude, i kao što imaju druge zemlje u regionu, da ne govorimo o zemljama u Zapadnoj Evropi. Imamo iskustva, ne velika, u lečenju i kombinacijom ovih lekova tako da možemo da kažemo da ovi pacijenti koji dobijaju adekvatnu terapiju imaju znatno duže preživljavanje u odnosu na druge pacijente. Mi kao struka smo dali svoje mišljenje, ostaje da država u saradnji sa farmaceutskim kompanijama nađe odgovarajuće rešenje – ističe Mijušković.

Prof. dr Lidija Kandolf Sekulović, koordinatorka nacionalne kampanje Euromelanoma, saglasna je sa kolegom pa naglašava da iako su prošle godine dva inovativna leka stavljena na listu sa koje se mogu prepisati putem osiguranja, sada je važno da se napravi dalji korak i da se terapijske opcije prošire i uvede kombo terapija.

Predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma Savo Pilipović kaže da je najveći problem udruženja kao i pacijenata obolelih od melanoma u tome što nemaju adekvatnu terapiju. Pomak od pre godinu dana jeste vidljivo smanjio smrtnost pacijenata obolelih od melanoma, smatra on, međutim ono što nije dobro je to što je tempo razgovora o uvođenju inovativnih lekova veoma spor, pa su u Udruženju nezadovoljni načinom rada nadležnih institucija, jer su u pitanju životi pacijenata.

– Najčešći problem kada se radi o ovim skupim lekovima jeste nedostatak novca, ali mi imamo apsurdnu situaciju da u ovom slučaju novac nije osnovni problem, država trenutno plaća dva leka, imuno terapiju i mono terapiju. Međutim, za novce koje država odvaja za mono terapiju, mi imamo uverenja iz farmaceutskih kompanija da može da kupuje kombo terapiju koja je mnogo kvalitetnija od imuno terapije – ističe Pilipović. On je napomenuo i to da trenutno dostupna terapija pacijentima stvara veliki broj nuspojava koje, kako kaže „čoveku naprave pakao od života“, dok su sa kombo terapijom nusefekti gotovo nepostojeći a pri tom i duže traje, tako da organizam ne postane rezistentan posle kratkog vremena.

Katarina Kovačević, pomoćnica direktorka za lekove i farmakoekonomiju iz RFZO, istakla je da je 248 osiguranih lica ostvarilo pravo na inovativne lekove koji su već uvedeni i dodala da je njihov dalji cilj unapređenje terapije za ovu bolest, pa je sa tim u vezi RFZO započeo pregovore sa nosiocima dozvole i farmaceutskim kućama kako bi iznašli najbolje uslove u skladu sa ograničenim finansijskim sredstvima.

– Planiramo da se uvođenje odvije u što kraćem roku – kaže Kovačević.

Da se glas što dalje čuje

– U Srbiji svi mi nažalost imamo slična iskustva po ovom pitanju, pa ako nekako može da se pomogne, da se taj glas što dalje čuje, ja sam tu da viknem u to ime – istakao je glumac

Nebojša Ilić na konferenciji za borbu protiv melanoma objašnjavajući njegovo prisustvo i ulogu. „Svi mi u našem okruženju imamo nekog ko se bori sa teškom bolešću. Ljudi u pozorištu, na filmu, trude se da dramski tekstovi budu vezani za ono što je naš život, kao i da tumačimo ono što živimo, i prisustvom svedočimo našu želju da učestvujemo u tome da nam svima bude bolje.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari