Snimak glasa funkcionera SNS Damira Zobenice je autentičan, nema nikakve veze za vestačkom inteligencijom i on kao takav pokazuje da je SNS organizovao ljude da napadaju građane koji su stajanjem od 15 minuta odavali poštu poginulima, kaže za Danas Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde (SSP), komentarišući jučerašnju „ekspertizu“ predsdnika Srbije Aleksandra Vučića da je u pitanju veštačka inteligencija, a nakon što ga je ranije tog dana objavila na društvenoj mreži Marinika Tepić, potpredsednica SSP.
„Tužilaštvo je moralo već da procesuira Zobenicu, ali i šefa koga pominje, i kaže da im je sve to naredio, jer je ovo što su uradili jasno krivično delo. Da je tužilastvo postupilo po zakonu uradilo.bi se veštačenje snimka i jasno utvrdilo da je Zobenica taj koji ovo sve govori i radi“, ocenio je Đilas.
Podsetimo, na tom snimku čuje se glas za koji se tvrdi da pripada potpredsedniku Skupštine Vojvodine Damiru Zobenici, koji je u telefonskom razgovoru, dao zadatak SNS aktivistima da izazovu incidente i da vređaju opozicione lidere na lokacijama koje će biti blokirane u Novom Sadu.
Instrukcije za izazivanje incidenata
Kako je Tepić navela, Zobenica daje instrukcije da aktivisti SNS „izazovu incidente na komemorativnoj blokadi petkom, u 11.52, vređaju opoziciju, snimaju, njemu šalju sve to, a on će medijima“.
„Ove lokacije će biti blokirane. Treba pratiti da li će još neke od lokacija biti blokirane. Imamo zadatak da na svim ovim lokacijama, sem Železničke stanice, raskrsnice kod Železničke stanice u Novom Sadu obezbedimo ljude koji nisu prepoznatljivi, koji nisu funkcinoeri, koji će doći da vređaju ove ljude i da se bune što se blokira tj. da se vređaju opozicioni lideri. Neka budu kreativni… Sve to mora da se snimi i da se meni šalje snimak, da bih ja mogao da prosleđujem medijima“, rekao je glas koji je navodno prpada Zobenici, kako tvrdi Tepić.
View this post on Instagram
Na audio zapisu se još čuje da je zadatak od velike važnosti.
„Ne moram da vam objašnjavam od kolike važnosti je ovaj zadatak, nemamo mnogo vremena, sutra do 11 sve mora da bude organizovano, da odradimo posao kako treba. Dakle, vređanje opozicije uz pobunu zašto se blokira, snimanje svega toga“, navodno je kazao.
Tomka: Prvobitno da se shvati….
Da li je glas autentičan, pripada Zobenici i da li je moglo korišćenjem veštačke inteligencije da se napravi istovetni snimak, pre svih tih odgovora, Dejan Tomka, koji se profesionalno bavi zvukom, snimanjem i obradom zvuka za podkaste, reklame, video-materijale objašnjava šta je prvobitno neophodno da se istakne kada je upotreba AI u pitanju.
„Većinu vremena provedem obrađujući upravo glas, editujući glas, praveći da to sve dobro zvuči, a i, između ostalog, u nekim projektima sam imao prilike da koristim i veštačku inteligenciju, AI modele kojima se kreira glas. To je takozvana `tekst tu spič` opcija koja pretvara tekst u neki glas. Postoji i mogućnost da se već postojeći glas promeni. Svaki taj model veštačke inteligencije se u stvari pravi na bazi podataka koji se skupljaju. U pitanju je jako puno različitih glasova koji su snimljeni i dati veštačkoj inteligenciji da obradi i od toga napravi veliki model. I još nešto, ogromna je razlika između kvaliteta glasa na engleskom jeziku i drugim `velikim` jezicima i srpskom jer su modeli mnogo manji i zato što firme koje se bave tom tehnologijom nemaju interesa da naprave na srpskom“, objašnjava on i dodaje da je:
„Svi ti alati su napravljeni da se taj glas koristi za javne stvari tipa audio-knjige, reklame, naracije u vido materijalima… Zato svi ti modeli proizvode glas koji zvuči savršeno, izgovor je prefektan, jednaka boja tona, intonacija je dobra, ne postoje zbunjivanje, poštapalice…“, ističe Tomka.
Dodaje da u konkretnom snimku glasa Zobenice nije radio ozbiljnu forenziku, već ističe profesionalno mišljenje.
„Prvo sam uporedio glas Zobenice sa Jutjuba…“
„Prvo sam uporedio glas Zobenice koji sam slušao na Jutjubu sa glasom sa snimka, i to zvuči kao isti glas. Kada se simulira nečiji glas, da zvuči kao njegov, to se čuje. Posebno u srpskom jeziku. Najbolji primer za to je onaj famozni video Dragana Đilasa koji se pojavio na Pinku. Čim se pažljivo posluša, jasno je da to nije stvarno. Liči, ali nije njegov glas. Način kako Zobenica govori u ovom snimku izgleda ovako: tačno se čuje da on priča, pa promeni mišljenje, pa se vrati nazad, zbunjuje, ima poštapalica. Varira mu emocija, čuje se da je uzbuđen, pa se smiri, pa se opet uzbudi. Nemoguće je to simulirati“, procenjuje Tomka i nastavlja:
„Prvo boja tog snimka zvuči ili da je snimljen telefonski razgovor ili glasovna poruka koja je poslata na neku grupu ili nekome. Ne zvuči mi da je neko imao mikrofon pored čoveka. Tada bi se čulo više šumova prostora i okoline. Većina novih telefona rade `spuštanje` okolnih šumova da bi se glas bolje čuo. Sve promene u glasu koje sam pomenuo, plus njegov vojvođanski naglasak koji je specifičan, apsolutno ne bih znao kako ja, ali i moje kolege, da postignem koristeći AI“, ističe on.
Na pitanje da li postoji bilo kakav mogućnost da glas sa snimka može da se napravi korišćenjem AI, on kaže:
Jedina mogućnost koja je neverovatna
„Jedina mogućnost koju mogu da zamislim je da je neko uzeo sve moguće snimke Zobenice ikad i napravio taj model. Ali, opet ne bi mogla da se napravi prirodnost u zbunjivanju, poštapalicama, promeni emocije. Nemoguće je reći 100 odsto, tehnika jako brzo napreduje, ali projekat da se tako nešto postigne je jako veliki i skup. A potrebno je i jako puno vremena da se to izvede. I dalje bi bilo pitanje da li bi snimak bio takvog kvaliteta“, objasnio je on.
Podsetimo, Aleksandar Vučić juče je izjavio je da mu je Damir Zobenica rekao da je snimak, na kome navodno organizuje kontra-demonstrante, napravljen veštačkom inteligencijom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.