Zoran ĐajićFoto: Ivan Ninić / TV Nova

Kada je neko odlučio da bez ikakvog ispitivanja nosivosti zatega, koje su fiksirane na krovu, dodatno optereti nadstrešnicu Železničke stanice u Novom Sadu stakleno-metalnom konstrukcijom, taj je spremio nadstrešnicu kao giljotinu i bilo je pitanje kada će da padne, izjavio je Zoran Đajić, inženjer geologije, koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.

„Ona nije mogla da opstane. Trenje je popuštalo i ona se sručila kao ravna ploča, jer da je bila greška na određenim delovima, negde bi držala zatega, a negde popustila“, rekao je on u emisiji „Utisak nedelje“ na TV Nova i dodao da je „neko skinuo delove koji su držali zatege“.

On je naveo da se izolacija krova radila sa folijom i da „kako bi se nanela bez gužvanja, neko je skinuo betonske kocke i metalnu konstrukciju“.

„Tamo nema ništa osim folija stavljenih za izolaciju, neko je skinuo te delove koje su držale zatege. Taj koji je doneo tu odluku da to uradi, taj ne zna ništa o objektu i on nije pogledao ni čemu to služi. Sklanjajući stvari za koje ne zna koju imaju svrhu, u ovom sučaju su krivi za pogibiju ljudi“ , rekao je Đajić.

„Ja sam nekoliko puta napisao da je ovo zločin i ovo je ubistvo 14 ljudi. Određeni ljudi koji su radili na rekonstrukciji su radili loše, a neki nisu uradili ono što je trebalo da urade… Ceo postupak rekonstrukcije dela nadstrešnice i krova se zasnivao na tome da je dovedena firma koja očigledno ne zna kako se radi posao, a druga firma (za nadzor) nije radila svoj posao“, izjavio je još on.

Đajić je naveo i da se u javnosti oglasio onog momenta kada je video izjavu ministra da na „nadstrešnici ništa nije rađeno“.

„Osećao sam bes da neko izađe i kaže tako nešto. Ja sam bio svedok da se tamo radilo“, dodao je on.

On je podsetio da je od izvođača tražio da se ploče skinu jer je podloga bila devastirana i dodao da oni to nisu uradili, te je insistirao još jednom, kao i da je nadzor to isto rekao, ali to na kraju nije učinjeno.

Govoreći o saslušanju u tužilaštvu, Đajić je naveo da je njegov utisak to da „oni hoće da reše problem, ali da ne znaju od čega da krenu“.

„Kad sam se vratio sa saslušanja u Novom Sadu onda sam celoukupnu dokumentaciju predao novinarima“, rekao je on.

Đajić je podsetio da je uputio i otvoreno pismo.

„Neposredne posle nesreće su sklonili beton, a na stanici su ostale samo utege, ali na njima su bili odsečeni vrhovi koji su bili gore na plafonu i ja sam pitao ko radi forenziku kako bi saznali šta je uzrok pada nadstrešnice“, naveo je on.

„Gde su dokazi? Ministar policije kaže da su sklonjeni na sigurno mesto. Kome još možemo da verujemo u ovoj državi? Šta znači sigurno mesto? Sigurno mesto je bilo mesto nesreće tog momenta i trebalo je da Institut za ispitivanje materijala izađe i uzme uzorke, kao i ostali nadležni, te da nas obaveste uzrok nesreće je to i to, a direktno odgovoran je taj i taj. Posle 10 dana mi i dalje ne znamo gde su dokazi i ne znamo ko raspolaže tim materijalom, ne znamo da li će se otkriti šta je uzrok nesreće“, poručio je Đajić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari