Pokrajinski sekretar za zdravstvo prof. dr Zoran Gojković postao je ovih dana jedno od najpoznatijih lica u Srbiji, nastupajući kao član Kriznog štaba za borbu protiv epidemije korona virusa na konferencijama za novinare.
Njegova uloga u Beogradu je epizodna, ali zato je na nastupima u Vojvodini, logično, on u glavnoj ulozi uz pokrajinskog premijera Igora Mirovića.
U Vojvodini je 6. marta evidentiran prvi zaraženi korona virusom u našoj zemlji, koji je u međuvremenu pušten na kućno lečenje i oporavak, a sudeći po broju ukupno evidentiranih zaraženih korona virusom u Vojvodini su prilično blagovremeno preduzete mere da se epidemija obuzda i uspori njeno širenje.
Prof. dr Gojković tokom nastupa u Banovini iznosi precizne i obimne informacije kako o broju zaraženih virusom, u tančine po okruzima, tako i o onima koji su na lečenju u Kliničkom centru Vojvodine u teškom stanju ili su se, lepo je čuti, oporavili i pušteni na kućno lečenje.
Karakterističan je njegov nastup uz dosta grimasa u pokušaju da osmisli i oblikuje rečenicu koju će izgovoriti, čime podseća na jednog istorijskog lidera.
Tu, gotovo idiličnu sliku zdravstvenog sistema u Vojvodini, narušio je tekst novinarke Ane Lalić, koja je objavila svedočenja medicinskih radnika u Kliničkom centru Vojvodine o tome da im nedostaje zaštitne opreme i da se baš ne poštuju utvrđene procedure, te da pojedini radnici prete štrajkom, jer nemaju zaštitnu opremu.
Usledio je energičan demanti KCV-a, njeno promptno hapšenje i oslobađanje, uz optužbu da je narušila ugled KCV i izazvala uznemirenje javnosti, a potom i nastup Mirovića i Gojkovića, koji su, takođe, oštro odbacili navode o haosu u toj medicinskoj ustanovi. Gojković je ocenio, u maniru svog stranačkog vođe, da te „laži plasiraju oni koji su nezadovoljni svojim statusom i pozicijama“, aludirajući na one koji su bili na rukovodećim mestima za vreme prethodne vlasti.
To mu je uobičajeni manir prilikom svakog javnog nastupa. Nisu se bavili konkretnim kritikama, pokušavajući da ih gurnu u drugi plan navodima o velikim (što jeste, jeste) ulaganjima u renoviranje i opremanje brojnih klinika KCV i drugih medicinskih centara u Vojvodini (novcem građana Vojvodine) i tvrdnjom da je magacin KCV napunjen medicinskom opremom i zaštitnim sredstvima.
Grešaka i propusta sigurno ima, kao što se ne može poreći ogroman napor zdravstvenih radnika u borbi sa epidemijom korona virusa. Naravno, ugao gledanja na stvari razlikuje se kada si na vlasti u odnosu na onaj kojim gledaju građani.
U zvaničnoj biografiji navodi se da je prof. dr Zoran Gojković rođen 1972. godine u Loznici, osnovnu školu, srednju medicinsku i Medicinski fakultet završio je u Novom Sadu 1996. godine.
Završio je specijalizaciju iz ortopedske hirurgije i traumatologije i načelnik je operativnog odeljenja Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju KCV, a na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu je u zvanju profesora na predmetu Hirurgija. Govori engleski jezik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.