U petak će 2.500 članova Pozitivne Slovenije, glavne stranke slovenačke vladajuće koalicije, najzad morati da se odluči između osnivača te jedva dve i po godine stare stranke, ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića i svoje sadašnje predsednice, slovenačke premijerke Alenke Bratušek.

Oboje su podneli kandidaturu za predsednika Pozitivne Slovenije i oboje uputili pismo članstvu u kome objašnjavaju zašto ne treba izabrati onoga drugog.

Sudeći prema analizama slovenačkih medija, pobednik se ovog trenutka ne može predvideti. Zoran Jankovič ima veću podršku na terenu, ali ostale stranke koje čine slovenačku vladajuću koaliciju levog centra (DL, SDS i DeSUS) već su najavile da bi njegova pobeda na izbornom kongresu Pozitivne Slovenije značila pad slovenačke vlade. To bi Sloveniju posle samo godinu dana relativnog političkog mira gurnulo u novu političku krizu i snažan je adut u rukama Bratušekove.

Zoran Jankovič je članstvu stranke poručio da želi da se stranka vrati svom programu jer je zbog odustajanja od njega napušta sve više članova. On Bratušekovoj predlaže da se posveti poslu u Vladi i pokaže više istrajnosti u sprovođenju svog programa. Alenka Bratušek je u vreme uskršnjih praznika obilazila gradske odbore stranke po Sloveniji ne ostavljajući mesta nikakvoj sumnji da ne može ostati na mestu premijera ukoliko joj njena vlastita stranka ne iskaže poverenje.

Jankovič je članstvu poručio da premijer ne mora biti i predsednik stranke, a da su tvrdnje da će njegova pobeda na stranačkom kongresu vratiti u Sloveniji na vlast Janeza Janšu neutemeljene.

Bratušekova je u intervjuu mariborskom listu Večer priznala da je u Pozitivnu Sloveniju ušla zbog Jankoviča i da je on odličan gradonačelnik Ljubljane, ali je takođe podsetila da je Pozitivnoj Sloveniji pošlo za rukom da formira vladu tek kad je on odstupio sa mesta predsednika stranke. To je, naime, bio glavni uslov koalicionih partnera koji su se pozivali na optužbe Slovenačke komisije za borbu protiv korupcije da su Zoran Jankovič i tadašnji premijer Janez Janša više puta kršili antikorupcijske zakone. Kako je ranije dogovoreno, Jankovič je odstupio sa mesta predsednika stranke u trenutku kad je Bratušekova stupila na mesto premijera, ali od tog trenutka u stranci traje dvovlašće koje se povremeno preliva i u slovenački parlament gde Bratušekova ne može uvek da računa ni na sve poslanike svoje stranke.

Prva žena premijer u istoriji Slovenije, Bratušekova je obećala da će posle godinu dana premijerskog mandata tražiti da parlament glasa o poverenju njenoj vladi, ali taj trenutak je sada odložen za neki datum posle petka kad će se odlučiti njena sudbina u Pozitivnoj Sloveniji.

Stranku Pozitivna Slovenije Jankovič je osnovao oktobra 2011. godine, a već na parlamentarnim izborima decembra iste godine sa njom je ostvario pobedu, ali ne rezultatom koji bi mu omogućio da sam formira slovenačku vladu. Zanimljivo da je po ugledu na Jankoviča stranku Pozitivna Makedonija osnovao bivši makedonski premijer Vlado Bučkoviski i sa njom če učestvovati na prevremenim makedonskim parlamentarnim izborima u nedelju.

Kacin:Pozitivna Slovenija se isključila

Ideja da tri slovenačke stranke liberalne orijentacije – PS, Zares i LDS – zajedno nastupe na izborima za Evropski parlament je propala jer rok za podnošenje liste ističe pre održavanja kongresa Pozitivne Slovenije, a uslov za zajednički nastup je da na tom kongresu pobedi Alenka Bratušek. „Pozitivna Slovenija se tako sama isključila“, rekao je Jelko Kacin. Slovenački mediji navode da će tako profesor Jože Mencinger predvoditi samo listu Pozitivne Slovenije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari