Zoran Preradović (NIN): Većina medija potporni zid politike predsednika Vučića 1Foto:Screenshot/ TV PIink

Ovo je jedan od najmračnijih perioda za medije i novinarstvo, ocenio je u izjavi FoNetu urednik spoljnopolitičke redakcije nedeljnika NIN Zoran Preradović i ukazao da je većina medija potporni zid politike predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

On je u serijalu razgovora Kiosk o medijskoj sceni Srbije rekao da bi se kula od karata vlasti vrlo brzo srušila bez potpore kontrolisanih medija.

Prema Preradovićevom mišljenju, Aleksandar Vučić bi lakše preživeo gubitak Kosova, nego gubitak medija poput Pinka i Hepija.

Nije sve ni do Vučića, ocenio je on i podsetio da su neke kolege koje su profesionalno bile na vrlo visokom nivou tokom devedesetih godina dobili ozbiljne benefite.

Zarad ozbiljnog novca su se priključili Vučićevom poslušnom medijskom batleraju, rekao je Preradović, apostrofirajući direktora RTS Dragana Bujoševića.

Analizirajući kako je došlo do potpunog sunovrata medija u Srbiji, Preradović je naglasio da se vlasnici i fiktivni vlasnici tabloida “kupaju u novcu”, dok ono malo profesionalnih novinara radi za mizerne plate i jedva preživljava.

Upitan da li je sve što se u medijima dešava posledica samo kontrole režima, on je odgovorio da je dosta i do novinara koji posle petooktobarskih promena nisu podržali licenciranje novinara.

Kad je bila reč o licenciranju, on je „slušao jauke i urlike kolega koji su govorili nemojte, jer jedemo isti hleb“.

„Dok smo se mi okrenuli, neki od njih su za ovih četvrt veka postali medijski moguli, tajkuni i oglasne table Vučićeve političke prostitucije, dok je na drugoj strani ostalo je malo časnih“, ukazao je Preradović, koji smatra da se posle 5. oktobra nekim ljudima morala oduzeti licenca.

Na pitanje da li je autocenzura posledica straha ili dodvoravanja režimu, on je uočio da među kolegama delimično ima straha od posledica, ali je rekao i da je izuzetno lako manipulisati ljudima koji imaju platu 200 evra.

Novinari su u egzistencijalnom smislu dovedeni u nepodnošljiv položaj, ocenio je Preradović, koji ne može da bude sudija, ali zapaža da su neki od njih rekli da im je dosta takvog života i prešli na pogrešnu stranu.

On smatra da su vlasnici tabloida i medija koji povezanih sa vladajućim strukturama ljudi sa ograničenim novinarskim mogučnostima i predviđa da se situacija, ni posle promene vlasti, neće drastično promeniti.

“Ukoliko pritisak stručne javnosti ne bude veći, ništa se neće promeniti“, precizirao je Preradović, koji misli da Vučić ima „organsko gađenje prema novinarima, što seže iz devedesetih kad je na Palama neuspešno pokušao da bude novinar”.

Preradović se iskreno nada da u ovoj „terminalnoj, odumirućoj fazi“ Vučićevog režima niko od kolega neće biti povređen ili “nešto gore od toga”.

Prema njegovom tumačenju, “u ovoj situaciji je poseban apsurd da je ovo malo profesionalnoh novinara konstantno, kolokvijalno rečeno, u opoziciji, ali to nije opozicija u pravom smislu“.

Oni rade posao koji treba da rade i korektiv su vlasti koja ih doživljava kao opoziciju, što je potpuni apsurd, zaključio je Preradović

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari