Profesor Medicinskog fakulteta u penziji i epidemiolog Zoran Radovanović ocenio je u Novom danu da ako studentski pokret sada omane, a radi se na tome da doživi slom, onda će nastati dug period polarne zime.
Kako je naveo, u Srbiji je dramatično i nalazimo se u istorijskom trenutku.
„Ova autokratija, ako sad ne bude potisnuta, ona će se pretvoriti vrlo brzo u diktaturu“, ističe Radovanović, prenosi N1.
Ističe i da bi voleo da vidi te studente koji navodno pišu Zaštitiniku građana kako im je uskraćeno pravo na polaganje ispita.
„Znate, on je (Zaštitinik građana) i poručio da mu studenti mejlom dostavljaju svoje primedbe i svoje navodno pravo da polažu ispite. Ko su ti studenti, koliko ih je? Svaki bot može da pošalje mejl sa fiktivnim imenom, ali da vidimo stvarno te likove. I to jeste jedan očekivan, ali prljav potez da se slomi studentski pokret“, ocenuje.
Smatra i da je te studente koji se navodno žale, sramota, kao i da se na taj način ohrabruje SNS podmladak.
Dodaje i da prijave za ispit u januarskom roku šalju i studneti koji su u blokadi, kao i da je to normalno, ali da će do polaganja doći kada se za to steknu uslovi.
Ističe, da je mnogim profesorima na fakultetu gde je predavao, Medicinskom, dobro.
„Jednom sloju, konzervativanom, promene ne odgovaraju. Ali ima čestiti ljudi, koji dominiraju naravno. Ali treba ih pokrenuti iz njihovog konfora. Videli ste se sa kolegom Dugalićem, koji je vrstan hirurg, šta mu se desilo. On ne samo da je udaljen sa svog radnog mesta, nego je odvojen od svoje ekipe, prebačen na drugo odeljenje, bez svog tima. A to na kraju svodi se na to da trpe pacijenti“, navodi i ističe da se nada kako će potpise podrške studentima, kojih je do sada dalo skoro 4.000, pružiti i ostali profesori.
Mnogi od profesora koji su u penziji, navodi, smatraju da potpise podrške daje samo aktivni kadar, što nije slučaj.
„Za nekoliko dana, četiri hiljade potpisa, dovoljno govori o raspoloženju među profesorima, nastavnim kadrom uopšte, jer mnogi posmatraju to onako kibicerski, kao sukob dve strane. (…) Ovde se u stvari radi se o nečem drugom, radi se o arhetipskom sukobu dobra i zla. Svetla i tame. Vladika Grigorije kaže da su studenti anđeli. On se u to razume. Tako da ako taj pokret studentski sada omane, a radi se na tome da doživi slom, onda, bojim se, nastaće dug period polarne zime“, smatra.
Interesi da vlast opstane
Naš sagovornik navodi da su interesi i Rusa i Amerikanaca i Kineza i Evropljana da ova vlast opstane.
„Zato što kada imate na čelu države čoveka sa takvom mračnom prošlošću, on je ucenjen i jedini način da opstane, kao što je Milošević pred kraj bio faktor navodne stabilnosti, dok nije sasvim pacifikovan, pa onda odstranjen, on mora da daje zemlju, vazduh, vodu, litijum, sve što se kaže i mora da dovrši ovo sa Kosovom, što je započeo još 2013. godine. Posebna ironija i pokazatelj koliko je bar polovina nas kratke pameti – pamtimo ko kišne gliste, ne možemo da shvatimo da je ova vlast došla na tom talasu da završi Kosovo, da završi sa Republikom Srpskom i on je korstan svima jer isporučuje, osim svojim građanima“, zaključuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.