Jedan čovek je ubijen hicem iz vatrenog oružja tokom jučerašnjih antivladinih protesta u Turskoj, javljaju svetske agencije, pozivajući se na saopštenje guvernera pokrajine Hataj.
Čovek star 22 godine ubijen je tokom protesta u gradu Antakja na granici sa Sirijom, kaže se u saopštenju i dodaje da nije jasno da li je na njega pucala policija ili demonstranti koji su hteli da izazovu nerede.
Antivladine demonstracije su se proširile na veći broj gradova širom Turske pošto je policija intervenisala protiv učesnika mirnog protesta u Istanbulu zbog uništavanja parka na gradskom trgu Taksim u Istanbulu.
Neki mediji prenose da turski protesti imaju dosta sličnosti sa „Arapskim prolećem“, koje je dovelo do svrgavanja lidera širom regiona, ali navode da su male šanse da će oni rezultirati odlaskom sa vlasti turskog premijera Režapa Tajipa Erdogana. Agencija Asošijeted pres analizira poslednje događaje u Turskoj sa aspekta socijalnih uzroka i nosilaca protesta. Većinu demonstranata u Turskoj čine građani koji iskazuju dugo potiskivano nezadovoljstvo Erdoganovom vladavinom i njegovim pokušajem da im nametne svoja religijska gledišta.
„Mnogi sekularni Turci Erdogana vide kao autoritarnu figuru koja pokušava da im nametne svoja konzervativna religiozna uverenja. Erdogan, međutim, takve optužbe negira i naglašava da poštuje sve Turke i da je „u službi naroda“, navodi AP, a prenosi Beta.
Kada je reč o profilu demonstranata, većinu čine „urbani sekularni Turci“, dok Ergodan tvrdi da su demonstracije organizovali opozicija i „ekstremisti“ koji pokušavaju da svoju volju nametnu većini. Erdogan je na vlasti od 2003, od kada je tri puta ubedljivo pobedio na izborima. U međunarodnim tokovima odato mu je priznanje zbog jačanja ekonomije u Turskoj i popravljanja njenog imidža u svetu.
U Turskoj je, međutim, viđen kao neko ko deli zemlju, a njegovoj vladi se između ostalog zamera zbog pritiska koji vrši na novinare i zbog donošenja zakona koji imaju za cilj smanjenje prodaje alkohola. Osim toga, neki Turci Erdogana optužuju da im se meša u privatnost, posebno zbog njegovog protivljenja da se dozvoli carski rez pri porođaju i savetima ženama da imaju najmanje troje dece.
Predsednik Turske Abdulah Gul je prema demonstantima izabrao nešto pomirljiviji stav, navodeći da su mirne demonstracije pravo građana demokratskih zemalja. Demonstracije u Turskoj dešavaju se godinu dana uoči predsedničkih izbora, kada bi Ergodan, kome je ovo poslednji mandat na mestu premijera, mogao da bude Gulov protivkandidat.
Turski demonstranti iskazuju bes prema policiji, što se može objasniti činjenicom da se preko socijalnih mreža sve više dele video-snimci na kojima se može videti nasilno ponašanje policije prema učesnicima protesta. Zamenik premijera Turske Bulent Arinč izvinio se juče za policijsku agresiju na istanbulske demonstrante koji su želeli da sačuvaju park i pozvao učesnike antivladinih protesta na razgovor.
Podrška iz Beograda
Beograd – Oko 20 aktivista Zelene omladine Srbije okupilo se juče ispred Ambasade Turske u Beogradu kako bi podržali građane Turske, gde pet dana traju antivladini protesti. Predstavnica Zelene omladine Srbije Katarina Pavlović rekla je da su se aktivisti te organizacije okupili kako bi podržala narod Turske, koji se „trenutno suočava sa strašnom situacijom u svojoj zemlji“. Ona je rekla da je u Turskoj sve počelo kao mirni protest za zaštitu parka od komercijalizacije, na šta je vlast reagovala upotrebom sile, što je apsolutno nedopustivo.
Uključio se i KESK
Jedan od najvažnijih turskih sindikalnih konfederacija počeo je juče dvodnevni opšti štrajk zbog „terora države“ nad antivladinim demonstrantima. „Teror države nad potpuno mirnim protestima se nastavlja na takav način da ugrožava živote civila“, saopštila je Konfederacija sindikata javnog sektora (KESK), koja okuplja 240.000 članova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.