Pre tačno 80 godina, na današnji dan, dnevni listovi Vreme i Pravda na naslovnim stranama pisali su o sporu između Rima i Londona oko uvoza nemačkog uglja u Italiju.
Italijanska štampa oštro je tih dana pisala protiv britanske odluke o zaustavljanju italijanskih brodova za prevoz uglja, dok su u Londonu izjavljivali da će učiniti sve da se izađe u susret italijanskim zahtevima.
List Vreme piše još i o ekspoziji dinamitskih patrona u šest javnih telefonskih govornica u Zagrebu. Sve eksplozije dogodile su se skoro istovremeno oko devet časova uveče, a žrtava nije bilo. Na svim govornicama su popucala stakla, a na samim telefonskim aparatima nije bilo štete.
Vreme izveštava i da su odlukom vlasti u Zagrebu zabranjeni nedeljni listovi „Hrvatski narod“ i „Nezavisnost“. Takođe, zabranjeno je i rasturanje letaka pod naslovom „Šuflaj, naš žrec“ i „Vidovnjak“, koje je potpisao dr Mile Budak.
Na devetoj strani našla se i priča o zubnom lekaru koji je išamarao svog pacijenta zato što je vrisnuo, zbog čega je osuđen na 10 zatvora ili naknadu štete u iznosu od 600 dinara. Zubar je pored ovoga morao da plati i paušal od 200 dinara, kao i sudske troškove od 500 dinara.
Doktor Živko Ćirković je trgao klješta i zub je bio iščupan. Dete je ciknulo, a doktor mu je opalio dva šamara tvrdeći da je to za umirenje živaca, navodi se u tekstu.
Slučaj je dobio sudski epilog, i tom prilikom su akteri ispričali svoju verziju događaja.
Doktor je izjavio da se ne oseća krivim i da je pacijent (jedanaestogodišnjak Radoslav Pavlović) jako nervozno dete, prenosi list Vreme.
„Kad sam mu izvadio mlečnjak, dete je zinulo i počelo da bledi. Uplašio sam se da ne padne u nesvest. Šopio sam ga. Hteo sam da ga povratim! Eto u čemu je bila stvar!“, branio se zubar.
Sa druge strane, Radoslav je pred sudom izjavio da ga je zubar ošamario „jer mu je uvo propiskalo od njegove dreke“.
Njegov zastupnik je izjavio da su mu na jednom obrazu bila jače izražena četiri prsta gospodina doktora, a na drugoj strani isto to, ali slabije.
Sudija je odbio predlog odbrane da se pozove veštak koji bi utvrdio da su šamari bili mera predostrožnosti i kaznio zubara.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Pravda pisao je o Fani Lukonen, generalu ženske armije od 100.000 Finkinja koja je celom svetu uputila apel za pomoć.
„Mi smo spremne da damo život za nezavisnost Finske, ali ako ne dobijemo pomoć ona će propasti, jer mi smo mali i nemoćni“, rekla je, između ostalog, g-đa Lukonen.
Njena armija, poznata i pod imenom „Lota“ imala je zadatak da evakuiše sela koja su imala da postanu poprište borbe.
Brinule su se za decu, starce i bolesnike. Posle toga su petrolejom posule kuće i nameštaj i zapalile sve što su Finci morali da ostave za sobom. Zatim su hodajući više kilometara kroz sneg i led spasavale stoku.
„Princip je da se neprijatelju ne ostavi nijedna stolica, nijedna igla. Mi smo se u prošlosti suviše borili da bismo bili podložni nekoj histeriji ili kakvom lažnom heroizmu“, rekla je zapovednica „Lota“.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.