Opštinsko javno tužilaštvo u Leskovcu podiglo je optužnice protiv više lekara, ali njihov broj još nije javno obelodanjen, u takozvanoj „stomatološkoj aferi“.
Među optuženima, saznali smo, više je uglednih stomatologa, nekadašnjih načelnika Službe stomatologije i šefova pojedinih odeljenja te službe koja radi u Domu zdravlja.
Proteklih meseci proveravan je rad svih 176 stomatologa i sestara zaposlenih u Službi stomatologije. Direktor leskovačkog doma zdravlja Nebojša Dimitrijevićpodneo je Opštinskom tužilaštvu 34 krivične prijave i to najpre protiv 13 lekara i sestara, a zatim i protiv 21 stomatologa i stomatoloških sestara, zbog krivičnog dela prevare u službi, falsifikovanja službenih isprava i zloupotrebe službenog položaja. Najnovije krivične prijave su podnete protiv 11 stomatologa i 10 sestara, zbog sumnji da su od jula 2007. godine do februara 2008. godine u protokolima i kartonima prikazivali stomatološke usluge koje nisu izvršili, a kasnije su fakturisane i naplaćene od Fonda zdravstvenog osiguranja. Zbog lažnih fakture, stomatolozi i medicinske sestre imali su znatno veću zaradu nego što je stvarno bio njihov učinak. Falsifikovanjem faktura o pruženim uslugama, procenjuje se u Domu zdravlja, ova ustanova, ali i Republički fond zdravstva, oštećeni su za više miliona dinara, ali će precizan iznos biti utvrđen posle detaljnije analize i veštačenja.
Prve sumnje u ispravnost faktura javile su se početkom ove godine kada je leskovačka filijala Fonda zdravstvenog osiguranja vratila Domu zdravlja fakture vredne oko dva miliona dinara uz preporuku da se obavi provera i o tome napiše detajan izveštaj.
U Domu zdravlja je samo nekoliko dana posle tog prvog saznanja o „naduvanim fakturama“ odlučeno da se formira komisija koja je posle mesec dana rada utvrdila da zaista postoje nepravilnosti u radu. Više lekara i sestara je saslušano i oni su, uglavnom, priznali da su navodili usluge koje, u stvari, nisu pružili, jer su na taj način ispunjavali radnu obavezu i dobijali „normalnu“ platu.
U krivičnim prijavama je navedeno da su fakturisane lažne usluge kod pacijenata čije lečenje plaća Fond zdravstvenog osiguranja, kao što su trudnice, porodilje i deca do osamnaest godina života. Tako se, na primer, događalo da su navodno lečene trudnice koje su toga dana bile u porodiljskoj sali.
Posle afere sa takozvanim lažnim fakturama, koja mesecima potresa leskovački Dom zdravlja, ocenjuje se da je jedno od rešenja problema dobrovoljni odlazak prekobrojnih stomatologa. Oni bi, po dogovoru, napustili kolektiv uz korišćenje socijalnog programa. Prema analizama koje su obavljene u samom Domu zdravlja, trenutno je u Službi stomatologije višak 90 zaposlenih, među kojima je polovina lekara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.