Islamisti i liberali optužuju jedni druge za prevare u drugom krugu parlamentarnih izbora u Egiptu, prvih nakon svrgavanja režima Hosnija Mubaraka, u trenutku kada glasanje još traje u pretežno ruralnim delovima zemlje. U najvećem broju izveštaja, zvaničnici su optuženi da su na biračkim mestima popunjavali glasačke listiće umesto starijih ili smetenih birača.


Ako izveštaji budu potvrđeni, mogli bi da naškode kredibilitetu do sada najslobodnijih i najpravičnijih izbora. Predstavnici Muslimanske braće i saveza liberalnih omladinskih stranaka podneli su žalbe u kojima navode da zvaničnici u nekoliko centara „govore biračima za koga da glasaju“.

Stranka Pravde i Slobode, saveznica Muslimanske braće, saopštila je da zvaničnici u nekoliko okruga Gize primoravaju žene da glasaju za njihove suparnike. Omladinska stranka saopštila je da su u kairskom okrugu Doki viđeni zvaničnici kako popunjavaju listiće umesto birača. Zvaničnici su nosili transparente islamističke partije. Sekularna alijansa Revolucija se nastavlja navodi da su njeni predstavnici u gradu Ismaili izbačeni iz biračkih centara nakon što su se žalili da zvaničnici biračima „određuju za koga da glasaju“.

Izborni zvaničnik rekao je da ljudi angažovani na biračkim mestima samo „pomažu nepismenim biračima“. Prema zvaničnom vladinom izveštaju iz juna, skoro 27 procenata procenata egipatskog stanovništva je nepismeno.

Na osnovu zvaničnih podataka, dve alijanse predvođene islamistima osvojile su skoro 70 posto mesta u parlamentu u prvom krugu izbora. Sekularne i liberalne stranke koje su najvećim delom predvodile ustanak u Egiptu kritikovane su u javnosti i nisu uspele da svoj doprinos svrgavanju režima Hosnija Mubaraka iskoriste za pobedu na izborima. Drugi krug izbora sprovodi se u devet provincija i juče je trebalo da bude završen. Treći krug je u januaru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari