U neverovatnom glasanju koje je šokiralo tržište kapitala i svetske berze, Predstavnički dom sinoć(po evropskom vremenu) odbacio je zakon o hitnom spašavanju američkog finansijskog sistema injekcijom od 700 milijardi dolara, ignorišući upozorenja predsednika SAD Džordža Buša i šefova demokrata i republikanaca u Kongresu da ekonomija neće moći da preživi bez zakona, prenosi internet sajt Mondo.

Akcije na Volstritu su se strmoglavile čak i pre nego što je Predstavnički dom odbacio zakon sa 228 glasova protiv i 205 za.

Kako se na ekranu u Domu povećavao broj glasova „protiv“, predstavnik demokrata Džo Krauli iz Njujorka uzvikivao je vesti o padu Dou Džouns indeksa. Šest stotina poena“, uzviknuo je pokazujući palcem ka zemlji. Indeks je pao nekih 650 poena do kraja radnog vremena. Buš i glavni predstavnici u kongresu pozivali su zakonodavce na izglasavanje zakona uprkos burnim protestima glasača. Zbog toga nije bilo dovoljno predstavnika koji su bili spremni da preuzmu politički rizik samo pet nedelja pre predsedničkih i međuizbora na kojima bira polovina članova Predstavničkog doma.Protiv zakona glasali su kongresmeni obe pastije, pa ga je dve trećine republikanaca i 40 odsto demokrata oborilo. Kongresmene muči sada pitanje šta im je činiti sledeće. Pokušavaju se izvući iz problema odlaganjem rasprave kako bi mogli da uđu u kampanju za izbore. „Spremni smo da nastavimo da radimo na zakonu“, rekao je šef Finansijskog komiteta Predstavničkog doma republikanac Barni Frenk.

Šefica Predstavničkog doma, demokrata Nensi Pelozi, ocenila je: „Zakon je možda pao, ali je kriza još uvek tu.“Republikanci su je optužili da je njen govor na kraju rasprave, u kome je napala Bušovu ekonomsku politiku i „desničarsku ideologiju prolaska svega, bez nadzora, discipline i regulacije“ na finansijskom tržištu, odlučio glasanje. Frenk tvrdi da je ova optužba povredila republikance koji su zbog čega su odlučili da kazne državu.Portparol Bele kuće Toni Frato je izjavio da je Buš „veoma razočaran“ glasanjem. Američki predsednik će se kasnije tokom dana sastati sa svojim timom kako bi odlučio šta mu je sledeći korak, rekao je Frato.

Spasilački fast fud plan

Tianjin – Finansijska kriza koja je mnoge igrače sa Vol strita oterala u bankrotstvo, ukazuje da svetski lideri biznisa treba da pomognu da se stanje popravi, ocenio je predsednik Kineske bankarske regulatorne komisije Liu Mingkang. Obraćajući se poslovnim liderima na skupu u Tiencinu, Lio je istakao da je kineski stabilan ekonomski razvoj sve značajniji, imajući u vidu globalne finansijske potrese. Za spasilački plan SAD „težak“ 700 milijardi dolara Liu je rekao da ga smatra „fast fudom“ (brza hrana) u poređenju sa kineskom dugoročno opreznom politikom koju bismo mogli nazvati „krčkanjem“. Ovogodišnji ekonomski rast Kine Liu je procenio na 9 do 9,5 odsto, što je manje od lanjskih 11,9 odsto, ali još uvek daleko brže nego u globalnoj ekonomiji zahvaćenoj finansijskim krizama i recesijom, preneo je Čajna dejli.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari