Al Dahra uništila postrojenje na biomasu u PKB-u

Posledice neshvatljive odluke države da arapskoj firmi proda specijalnu opremu a da za sebe zadrži plastenike kojima ta oprema služi

Ostavite komentar


  1. Svi nadlezni iz Srbije moraju i za ovo da odgovaraju, propaluce i neznalice

    1. Opravdano je uništavanje postrojenja isplativiji su više podzemni plastenici na skupu struju .

    1. Ovde govorimo o 160 000 (hilada) Evra a ne o 16 miliona. Taj plastenik da nesto vredi mogao bi da uzme neki kredit i napravi sebi novi kotao.
      Ali mora ovde da bude neka negativna vest da bi anti-Vučićevi botovi (da, i to postoji) mogli da hate-uju.

      1. Mozda da procitate jos jednom tekst u kome jasno pise da je kotao jedinstven u svetu po resenjima i da je patentiran pored neuspelih pokusaja tehnoloski naprednijih drzava da rese takvu problematiku , da je na bio masu ili u prevodu dosta jeftiniji energent, da greje jedan hektar plastenika sto je laicki objasnjeno pandan povrsini hiljadu i petsto stanova od nekih 65 kvadrata, da su svi na razvoju kotla radili bez finansijske koristi vec je motiv bio resiti problem, napraviti prototip, postaviti nove standarde….al nema veze, bitno je da nisu milioni, a kotao je vredeo milione, samo sto vlast i vecina naroda ne gleda tako , ako nisu milioni onda ne vredi ni tehnicko resenje, ni prototip, ni usteda na greanju, ni dostignuce svih koji su to razvijali i uspeli u tome…..nema nista od nas

  2. …Ma nije to nista , naspram tzv. sirane PKB-a, koja je progutala vise od milion evra , zahvaljujuci stetocinama iz domacih redova…

  3. Verujem da je, pojednostavljeno, opet po po zna koji put, zbog kilograma mesa zaklan vo. Da ova neuka i neobrazovana, alava ekipa koja „vodi“ zemlju u katastrofu na svim poljima, vidi se i na ovom primeru. Dok druge zemlje pokusavaju da proizvedu sto vise energije iz obnovljivih izvora, „odgovorni“ u Srbiji rade upravo suprotno. Kad jednom odu sa vlasti, katastrofa u kojoj ce se Srbija bice neopisiva (i neresiva).

  4. PACERI upravljanju ovom drzavom. Verovatno nemaju blagog pojma sta rade. Jedino o cemu brinu je „dodjes mi“, a sve ostalo je nevazno. Diletantski korpus je zahvatio celo drustvo. Uskoro ce sve poceti da se rapada, jer u Drzavi bar neko nesto mora i da ZNA. Itada ce „prodati“ uz „dodjes mi“ jos ono malo necega sto nam je preostalo.

  5. Baš se čudim da Arapi koji su veliki stručnjaci za poljoprivredu i zemljoradnju urade ovako nešto!? Valda ljudi pomislili da ovde ne treba ništa da se greje pošto kod njih nema zime i hladnoće, pa ko vele da ućare koju kintu od sekundarnih sirovina.. Što bi rek’o naš narod: „Ne zna svinja šta je dinja“

  6. To samo dokazuje da satro aldahra nema nameru da se bavi poljoprivredom vec da gradi jer je opsta pendemija partijske nadogradnje Srbije , plodnih oranica, planinskih centara i banja u stanove poslovne prostore i trzne centre a mi ce jemo jutroklek i disemo njegove zanosne mirise.

  7. Tipičan primer ponašanja koje je opisao Danko Popović u svom tekstu „švajcarske i naše krave“ da „seljačine“ koje se dokopaju „beograda na vodi“ odmah se okreću protiv onoga što su bili i postaju smrtni neprijatelji poljoprivrede i poljoprivrednika

    Prodamo fabriku hrane
    da bi pravili „beograd na vodi“

  8. „Ono što ostaje kao enigma je kako su nadležni u Vladi Srbije prilikom prodaje PKB-a dozvolili da kotao pripadne novom vlasniku a plastenik koji taj kotao greje ostane u posedu države. Takođe, kako je zgrada u kojoj je kotao smešten i dalje u vlasništvu države dok je taj pogon i pored toga pripao Al Dahri, predstavlja pravu papirološku misteriju i potpunu nelogičnost.“
    Sta reci posle ovoga? Izvedeno u SNS-stilu, nema sta.

  9. Biznismen Vojin LAzarevic. Da li je to onaj sto je onomad sa Vukom Hamovicem krao struju iz Epsa. Posle je Vucic bio na celu neke komisije koja je trebalo da isputa tu kradju. A, zatim su navodno Lazarevic i Hamovic, braca po kriminalu sa Milom Djukanovicem osnovali Vucicu firmu za trhovinu polovnih kompjutera, danasnj Vin Vin. I kupili Aleksandru Vucicu sve politicke titule: ministar odbrane, prvi porpredsednik, premijer, lider stranke i.predsednik drzave.
    Nasom je zemljom placena vuciceva politicka moc BALKANSKOJ MAFIJI. Otud Ujedinjeni arapski emirati, Londoni, Azejberdzani, Kine, Irani, Turske i sl.

  10. Ovo i sve ostalo je (ne)delo najvećeg srpskog vizionara od kada je sveta i veka…

  11. Kada ide june nek ide i uže. Kada su drpili PKB kotao je sitnica. Držite se glavnih prevara Beograd na vodi Krušik Briselskim sporazum i slično lako je za kotao.

  12. Da li ste glasali kako jeste? A sad tisina tamo. Klimavi su smislili male generatore metana od bio otpada, i ima ih svuda po Indiji, u PKB ako vec imaju materijala za „sagorevanje“ mogu ponovo da naprave nesto. A da nazadne snage mogu i nakovanj da pokvare, to vec znamo odavno

  13. Ako i pitate Vucica ima da kaze nije tacno, tisin bre.. I bice tisina. Idemo dalje.

  14. Ako i pitate Vucica ima da kaze nije tacno, tisina bre.. I bice tisina. Nema efekta.

  15. U Kini bi zbog ovakvog bezobrazluka neko ostao bar brz ruke,a najverovatnije i bez glave.
    Tako gazduje stoka!!!!

    1. pa najbogatiji su danas pojedini kineski tajkuni. Ne vidim da im se nešto posebno desilo. A ruralna Kina živi kao u srednjem veku.

  16. Kotao na biomasu vrhunac nauke? Možda u 19 veku.
    Pod 1: za poljoprivrednu proizvodnju je veoma loše sakupljati žetvene ostatke (biomasu) i spaljivati ih u kotlovima, makar bili vrh srpske nauke. Žetveni ostaci treba da se zaoravaju i na taj način se održava plodnost zemljišta,
    Pod 2: sagorevanjem žetvenih ostataka se zagađuje vazduh kao da se sagoreva drvo,
    Pod 3: za sakupljanje žetvenih ostataka se koristi dizel kao gorivo, koji takođe zagađuje vazduh.
    Da li su tvorci kotla razmišljali i o navedenim činjenicama kada su genijalni izum pustili u rad.

  17. Crko kotao. Zato smo u kotlu svi odreda. I skuvani smo vec kao zabe a ne znamo, nisu nam jos javili iz kriznog staba.

  18. U članku koji je objavljen bio sam pitan za mnoge detalje jer sam rukovodio razvojem i izgradnjom predmetnog kotla. Zbog toga želim da prokomentarišem jedan od komentara koji negira svrsishodnost kotlova na biomasu. Moja objašnjenja su
    1. Biomasa je, zvanično, naš najveći potencijal obnovljive energije (oko 63%)
    2. U razvoju kotla učestvovale su mnoge najuglednije naučne unstitucije u zemlji. pri razvoju se vodilo računa da kotao ispuni sve ekološke kriterijume za tu vrstu postrojenja.
    3. Vodilo se računa i o mogućoj degradaciji poljoprivrednog zemljišta. Zbog toga su se dale preporuke koliko biomase da se uzme sa zemljišta i da se istovremeno pepeo koji predstavlja mineralni deo zemljišta koji je ušao u bilke vrati na isto to zemljište sa kojeg je i uzeto. Time je bila želja da se smanji upotreba veštačkog đubriva.
    4. U celom svetu se biomasa tretira kao obnovljiv izvor energije ukoliko se vodi računa da njena primena ne narušava prirodnu ravnotežu. Odnosno može se koristiti samo onoliko koliko priroda može nadomestiti.
    5. Ima toga jos mnogo o čemu treba da se zna pre nego što se želi koristiti biomasa kao energetski izvor. Zbog toga svaki razvoj mora biti multidisciplinaran. Moraju se uključiti: energetičari, poljoprivrednici, biolozi, pedolozi i … Kroz razvoj ovog kotla u dobroj meri smo to i ispoštovali.
    Na kraju pozdrav svim dobronamernim i nedobronamernim komentatorima jer svi oni mogu povoljno uticati na eventualno dalji razvoj ovakvih kotlova.

    1. O štetočinskom delovanju ove vlasti je suvišno raspravljati, ali bi izneo moje mišljenje da je velika šteta koristiti bio masu kao gorivo jer je daleko korisnije da se od bio ostataka pravi kvalitetno i organsko đubrivo bilo kompostiranjem , fermentacijom ili ubacivanjem glista , a da se obnovljiva energija dobija iz solarnih i vetro centrala a hidroelektrane da služe za peglanje potrošnje struje kada nema vetra ili sunca.

      1. Pročitao i čudim se ideji da se pepeo „vraća“ u zemljište. Time se zemljište alkalizuje što nije dobro. Da valja svi bi koristili pepeo od sagorevanja bio mase.

  19. Kakav glup clanak koji je u kompletu netacan, Svi koji smo radili u PKB-u znamo o tom kotlu i o kupoviini PKB-a od strane Al Dahre. Takodje su vam i komentari na clanak glupi. A sto se tice poljoprivredne proizvodnje, samo jedna informacija za sve vas. Arapi koji su vlasnici Al Dahre u Emirate salju kukuruz i psenicu, mleko… . Plate radnicima su uvecane u odnosu na plate koje su imali u PKB-u.

    1. Mleko? Odakle mleko kada su desetkovali stočni fond. A tek nemaju svoju mlekaru. Imlek je izdvojen, privatizovan i prodat ihahaj kada i odavno nije u državnom vlasništvu. Nisi ti video PKBa samo troluješ.

  20. A onda shvatite da je emiratska zgadija, takodje i vlasnik jako jeftine nafte (citaj: mukte) ispod domaceg pustinjskog peska, pa im im nikakav srpski ‘inovativni kotao’ i ne treba!

  21. @John…: kazes „Taj plastenik da nesto vredi mogao bi da uzme neki kredit i napravi sebi novi kotao“. A ko je taj ko to treba da uradi? Pa drzava koja je vlasnik. Znaci ipak tvoj SNS. Plati ponovo nasim novcem svoje greške? A tebi smetaju antibotovi?

Ostavite komentar


Ekonomija

Naslovna strana

Naslovna strana za 21. i 22. decembar 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Ana Ćurčin, muzičarka

Danas predstavlja pokušaj objektivnosti i relavantnosti prema nekakvoj istini koja bi trebalo da bude jedna vodilja kada je žurnalistika u pitanju.