Ministar poljoprivrede Srbije Aleksandar Martinović izjavio je danas da je postojala zakonska osnova da se pojedina poljoprivredna gazdinstva stave u takozvani pasivan status.
Naveo je da je poljoprivredna inspekcija Ministarstva od avgusta do kraja novembra ove godine obavila više od 3.000 inspekcijskih nadzora i konstatovala da u 235 slučajeva postoji osnov da se poljoprivredno gazdinstvo stavi u pasivan status, što znači da nema prava na mere podsticaja.
Novinarima je objasnio da je sve urađeno u skladu sa Zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju i da je Uprava za agrarna plaćanja donela na predlog poljoprivredne inspekcije nekoliko rešenja o stavljanju određenih poljoprivrednih gazdinstava u pasivan status.
„Onda je krenula medijska hajka kako Ministarstvo poljoprivrede targetira, kako su oni rekli, političke protivnike Aleksandra Vučića i Vlade Srbije i kako smo stavili u pasivan status samo ona poljoprivredna gazdinstva čiji su nosioci određeni poljoprivrednici koji su se sami u javnosti eksponirali kao politički aktivisti“, rekao je ministar.
Potom je Ministarstvo poljoprivrede, „ceneći sve okolnosti pojedinačnih pravnih situacija, donelo odluku da vrati u aktivan status poljoprivredno gazdinstvo Predraga Veljkovića, Zlatka Kokanovića, Đoke Ćurčića, Petra Jevtića, Dušice Beodranski i Milana Pajića“, kazao je Martinović.
Rekao je da su ti predmeti vraćeni prvostepenom organu na ponovni postupak i odlučivanje i da su gazdinstva tih poljoprivrednika vraćena u aktivan status.
„U stvari, nikada nisu bili ni stavljeni u pasivan status zato što rešenja nisu postala konačna“, rekao je ministar.
Ocenio je da su „mediji koji su vodili hajku“ protiv Ministarstva i Vlade Srbije znali da ta gazdinstva nisu u pasivnom statusu i da nisu bila uskraćena ni za jednu subvenciju.
„Plaćeno im je do poslednjeg dinara sve što je država inače obavezna da plati poljoprivrednim proizvođačima“, istakao je ministar.
Naglasio je da Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede ne žele da poljoprivredne proizvođače tretiraju kao protivnike, da svako od njih ima pravo na svoje političko mišljenje i da „mi to mišljenje poštujemo“-
„Šaljemo jasnu i nedvosmislenu poruku da imamo dobru volju da razgovaramo sa našim poljoprivrednim proizvođačima i da uvažimo sve njihove zahteve. Pritom smo u donošenju ovih rešenja bili prilično široki u tumačenju pravnih normi, što mislim da je dobro, jer je to u ovom trenutku apsolutno u javnom interesu“, istakao je Martinović.
Pozvao je i druge poljoprivredne proizvođače čija imena, kako je naveo, nisu poznata u javnosti jer „nisu politički eksponirani“, da u propisanom roku ulože žalbe na rešenja i rekao da će ih nadležni ozbiljno razmatrati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.