Vučić "optužio" studente za manji priliv SDI: Mogu li blokade da utiču na ekonomsku situaciju u zemlji? 1Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se juče javnosti povodom studentskih zahteva, gde je uz niz pomirljivih izjava, izneo i nove optužbe usmerene upravo ka studentima i njihovim blokadama.

Studentske blokade i protesti traju već mesecima širom Srbije, a one su juče kulminirale blokadom Autokomande u Beogradu u trajanju od 24 časa.

Pre ove akcije, u petak, 24. januara imali smo i generalni štrajk, kom su se pridružili brojni radnici, studenti, javne ličnosti…

Zbog svega toga, Vučić je tokom obraćanja gotovo optužio studente da su njihove blokade i protesti uticali na ekonomsku nestabilnost zemlje.

„Po prvi put, u prvih 21 dan koliko možemo da merimo u januaru, imamo smanjenje broja stranih direktnih investicija (SDI) u odnosu na januar prošle godine i januar 2023. godine“, naveo je Vučić.

Zatim je objasnio da je to uslovljeno dešavanjima u zemlji.

„Sve što se dešava odražava se i na naš ugled i poziciju u svetu. Nama bilo kakvo opstajanje i postojanje političke krize pravi ozbiljan problem u ekonomskom napredovanju zemlje“, upozorio je on.

Vučić je poručio i da bez stabilnosti i sigurnosti nema ni napretka ekonomije.

Podsetimo, tokom prošle godine Srbija je privukla rekordnih 5,1 milijardu stranih direktnih investicija.

Međutim, podaci za januar ove godine javnosti još uvek nisu poznati, pa je predsednikove reči teško potvrditi.

Ekonomski analitičar Bogdan Petrović smatra da je rano da se donose takvi zaključci.

„Ne znam kako predsednik samo na osnovu jednog meseca može da iznese takav zaključak“, navodi on.

Petrović objašnjava da nemiri u zemlji, u principu mogu da utiču na dolazak investitora, ali dodaje da se to ne može tako brzo videti.

On smatra da postoje i drugi potencijalni uticaji na SDI.

„Posebno to što u Evropskoj uniji (EU) imamo problem u autoindustriji, kao i u nizu drugih grana privrede“, podseća Petrović.

Zbog toga, on pita zašto to ne bi mogao da bude razlog.

Vučić "optužio" studente za manji priliv SDI: Mogu li blokade da utiču na ekonomsku situaciju u zemlji? 2
Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIĆ

Direktor Instituta za razvoj i inovacije Nenad Jevtović, takođe, smatra da se ne može govoriti o SDI u januaru 2025. godine već 27. januara.

Međutim, on dodaje da svaka društvena kriza i nestabilnost utiču na privredna kretanja.

„To je aksiom u polju ekonomskih istraživanja i ekonomskih politika. Ono što se postavlja pitanje jeste zašto su SDI istaknuti kriterijum privrednih kretanja, zašto ne govorimo o domaćim investicijama i inovacijama koje povećavaju industrijske kapacitete“, pita Jevtović.

On naglašava da država treba da izvrši određene promene u tom pravcu.

„Da bi domaće investicije zamenile SDI potrebno je sprovesti ekonomske mere koje ih pospešuju i reformisati institucije koje ih štite“, objašnjava naš sagovornik.

Međutim, kako dodaje, i da se izađe sa savršenim merama ekonomske politike, potreban je srednjoročni period od dve do četiri godine da se vide rezultati.

„Domaće investicije su otpornije na krize i one čine okosnicu dugoročnog razvoja jedne privrede“, ističe Jevtović.

Zato, kako kaže, vidi stubove budućeg razvoja u domaćim investicijama.

„Investicije u izvozno orijentisane sektore, kao i u velikim državnim preduzećima koja bi sa dobrim upravljanjem mogla biti nosilac stope rasta“, smatra Jevtović.

Ekonomista Saša Đogović smatra da se Srbija nalazi u dubokoj političkoj krizi, koja nije bez odjeka i napolju, kako u političkim, tako i ekonomskim krugovima.

„To znači da su investitori u ‘stend baj’ režimu, tačnije, osluškuju situaciju i usporavaju ili čekaju rasplet događaja kako bi eventualno nastavili sa nekim svojim zacrtanim planovima“, objašnjava naš sagovornik.

On dodaje da to što je Vučić na konferenciji za štampu rekao da u prve tri nedelje imamo sporiji priliv SDI u odnosu na isti period prethodne godine, potvrđuje i argumentuje njegove reči.

„Znači imamo usporavanje tih investicija u celini, jer se osluškuju politički događaji i rasplet političkih događaja u Srbiji“, ukazuje Đogović.

Taj smanjeni priliv SDI, prema njegovim rečima, potencijalno može da utiče i na postepeno erodiranje vrednosti domaće valute.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari