Atanacković: Smanjiti cenu struje za privredu 1Foto: Beta/AMIR HAMZAGIC

Socijalno-ekonomski savet (SES) predlaže Vladi da na svaki način pokuša da smanji prekomerno povećanje cene struje za privredu, ali i da razmotri novo povećanje minimalne cene rada, rekao je danas zamenik predsedavajućeg SES Nebojša Atanacković.

Savet je pozvao Vladu da omogući da se zamrznuta cena struje, koja važi do kraja decembra, omogući i onim privrednicima čiji su ugovori sa snabdevačima istekli pre nego što je Vlada donela odluku o zamrzavanju, dodao je Atanacković, koji je i počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Atanacković je ocenio da domaća privreda neće moći da izdrži prekomerno povećanje cene struje bez „ozbiljnih potresa“, ukoliko bi rast cene kod nas sledio povećanja u Evropi, a koja se oslanjaju na berzanske cene struje.

Istakao je i da Savet smatra da bi, u kontekstu rasta inflacije i cene struje za privredu, trebalo razmotriti promenu visine minimalne cene rada naviše.

Socijalno-ekonomski savet (SES) Srbije danas je pozitivno ocenio Nacrt zakona o bezbednosti i zdravlju na radu i založio se da se privreda zaštiti od naglog poskupljenja struje.

On je dodao da Savet očekuje značajnije učešće Vlade u davanju okvirnih parametara o uslovima poslovanja, jer „privreda teško podnosi nepredvidivost“.

Govoreći o Nacrtu zakona za sezonske poslove, on je rekao da su Radna grupa koja je pripremala taj dokument i sindikati imali neke primedbe na koje se čeka i stav medjunarodne zajednice, te je razmatrenje te tačke odloženo.

Državna sekretarka u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Stana Božović je, govoreći o Nacrtu zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, istakla da je jako važno što će se tim zakonom povećati kompetencija lica koja se bave bezbednošću i zdravljem na radu.

Dodala je da je traženo da se uvede sindikalni koordinator koji bi postojao na nacionalnom i na regionalnom nivou i koji bi uz Inspektora za rad pratio i imao uvid u primenu ovog zakona.

Ona je objasnila da je rasprava o Nacrtu zakonu o sezonskim poslovima skinuta sa dnevnog reda jer su predstavnici SES-a tražili da za neke tačke budu prisutni resorni ministri „s obzirom da imaju potpunu odgovornost u potezima“.
„Danas smo imali takav primer, kada je u pitanju tačka reforme obrazovanja, koju smo odložili do dolaska resorne ministarke Darije Kisić Tepavčević“, rekla je Božović i objasnila da ministarka danas nije bila na sednici SES jer je polomila ruku.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Goran Milić je, govoreći o uticaju poskupljenja struje za privredu na životni standard, istakao da je SES jednoglasno podržao da se pronadje mogućnost postepenog povećanja cena u razgovoru sa Ministarstvom finansija i Ministarstvom energetike.

On je dodao da bi korekciju minimalne cene rada trebalo razmatrati dva puta godišnje i ocenio da je povećanje minimalne zarade od 9,4 odsto za iduću godinu „nedovoljno za očuvanje standarda građana“.

Predsednica UGS „Nezavisnost“ Čedanka Andrić istakla je da taj sindikat već neko vreme pokušava da pokrene raspravu o zaradama u javno-komunalnim preduzećima koje su u nekim lokalnim samoupravama „manje od minimalca“ pa odlaze radnici.

Istakla je da je neophodno da se, usled velikog rasta inflacije, preispita utvrdjana minimalna cena rada za iduću godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari