Investitori u solarne elektrane i vetroelektrane u Srbiji mogu da očekuju da će poziv za održavanje drugog kruga aukcija za dodeljivanje tržišne premije biti objavljen do kraja ovog meseca, potvrđeno je u Ministarstvu rudarstva i energetike za Danas.
Na aukcijama će se proizvođači struje iz obnovljivih izvora takmičiti u tome ko će ponuditi najnižu cenu po kojoj će prodavati struju, a pobednici aukcija dobiće državni podsticaj u vidu tržišne premije.
Prošle nedelje Vlada Srbije usvojila je kvote i cene u sistemu tržišne premije za solarne elektrane i vetroelektrane.
Kvota za solarne elektrane iznosi 124,8 megavata, a za vetroelektrane 300 megavata. Podsetimo, u prvom krugu aukcija kvota za solarne elektrane iznosila je 50 megavata, a za vetroelektrane 400 megavata.
Na pitanje Danasa zašto je država smanjila kvotu za vetroelektrane, a podigla za solarne elektrane, iz Ministarstva su objasnili da su raspisane kvote u skladu sa Planom sistema podsticaja korišćenja obnovljivih izvora energije za period od 2023–2025. godine, kojim je predviđeno da će u drugim aukcijama kvota za vetroelektrane iznositi 300 megavata, a za solarne elektrane 100 megavata.
„Navedenih 100 megavata povećano je za 24,8 megavata, što je kapacitet koji nije popunjen u prvom krugu aukcija iz 2023. godine“, objasnili su iz Ministarstva.
Kada je reč o ceni, maksimalna ponuđena cena za solarne elektrane iznosi 72 evra po megavat-času, a za vetroelektrane 79 evra po megavat-času.
U poređenju sa prošlogodišnjom aukcijom, sada su ponuđene cene niže. Podsetimo, maksimalna ponuđena cena za solarne elektrane iznosila je 90 evra po megavat-času, a za vetroelektrane 105 evra po megavat-času.
Iz Ministrastva očekuju da će drugi krug aukcija za obnovljive izvore privući više igrača i da će zbog toga biti postignuta i niža cena električne energije.
„Analizom tržišta utvrđeno da postoji veliki broj potencijalnih učesnika u drugom krugu aukcija, te se očekuje da proces bude konkurentan, što podrazumeva i postizanje niže cene električne energije“, rekli su iz Ministarstva.
Koja su pravila aukcije i šta je tržišna premija?
Prošlogodišnjim usvajanjem izmena i dopuna Zakona o korišćenju OIE, kao i usvajanjem uredbi o balansnoj odgovornosti, tržišnoj premiji i fid-in tarifama stvorili su se uslovi za organizovanje aukcija.
Svrha aukcija je da se pokrene novi talas investicija u oblasti obnovljivih izvora energije, što znači da se aukcije raspisuju za investitore vetroelektrana i solarnih elektrana.
Na aukciji će pobediti i dobiti tržišnu premiju investitor koji ponudi najnižu cenu električne energije po kojoj će prodavati struju.
Ponude koje su manje od maksimalne ponuđene cene razvrstavaju se od najniže do najviše ponuđene cene i one elektrane za koje su ponuđene najmanje cene prve popunjavaju kvotu i tako redom dok se kvota ne popuni.
U obzir dolaze sve vetroelektrane kapaciteta većeg od tri megavata, a u slučaju solarnih elektrana više od 500 kilovata.
Rezultat aukcija je dodeljivanje tržišne premije. Tržišna premija je razlika između cene na aukciji koju investitor ponudi i cene na berzi.
Referentna tržišna cena za obračun tržišne premije je cena električne energije na srpskoj berzi (SEEPEX).
Koje novitete donosi nova Uredba o tržišnoj premiji i fid-in tarifi?
Vlada Srbije je prošle nedelje donela i novu Uredbu o tržišnoj premiji i fid-in tarifi. Iz Ministarstva su objasnili da se osnovne novine odnose na postupak aukcija, u smislu uvođenja novog kriterijuma za ocenu ponuda na aukcijama i na postupak optimizacije i digitalizacije upravnih postupaka u oblasti obnovljivih izvora energije.
„Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije propisano je da Vlada može u pogledu kriterijuma za ocenu ponuda na aukcijama pored ponuđene cene na aukcijama, posebno ceniti i kapacitet elektrane ponuđen za garantovano snabdevanje, odnosno snabdevanje krajnjih kupaca od strane učesnika na aukcijama“, rekli su iz Ministarstva.
Objasnili su da će se time dodatno obezbediti da električna energija koja je u sistemu podsticaja bude usmerena ka domaćinstvu, što će, kako su naveli, podići sigurnost snabdevanja i doprineti da čista energija proizvedena iz ovih elektrana ostane na našem tržištu.
„Takođe, novine se odnose i na mogućnost ograničenja kvote koja se može dodeliti povezanim licima ili jednom učesniku za jednu ili više njegovih elektrana. Cilj navedenih ograničenja jeste obezbeđenje veće konkurencije u postupku aukcije i omogućavanje dobijanja što niže ponuđene cene“, ukazali su iz Ministarstva.
Ističu da je ispitivanjem tržišta električne energije utvrđeno da postoji više potencijalnih učesnika na aukciji koji mogu ponuditi kapacitet koji premašuje propisanu kvotu, pa se ograničenjima predviđenim donetom uredbom pruža mogućnost manjim proizvođačima da steknu podsticaje predviđene Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije.
Stvoreni svi uslovi za novi krug aukcija
Iz Ministarstva ističu da su Stupanjem na snagu Uredbe o tržišnoj premiji i fid-in tarifi, Uredbe o kvotama za tržišne premije za solarne elektrane, Uredbe o kvotama za tržišne premije za vetroelektrane, kao i Odluke o maksimalno ponuđenoj ceni za električnu energiju za potrebe aukcija u sistemu tržišne premije stvoreni uslovi za objavljivanje javnog poziva za druge aukcije.
Ko su pobednici prve aukcije?
Na prošlogodišnjim i prvim održanim OIE aukcijama u Srbiji tržišne premije dobile su četri vetroelektrane i pet solarnih elektrana.
Vetroelektrane koje su dobile tržišnu premiju su Vetrozelena, Pupin, Čibuk 2 i Crni vrh. Minimalna ponuđena cena struje iznosila je 64,48 evra po megavat-satu.
Solarne elektrane koje su dobile tržišnu premiju su Hiperion Sol, B2 Nova Sun, B2 Sunspot, Novo Selo Power i Terra Solar. Minimalna ponuđena cena struje iznosila je 88,65 evra po megavat-satu.
Iz Ministarstva su rekli da su svi učesnici koji su ostvarili pravo na tržišnu premiju u prvom krugu aukcija su zaključili ugovore o tržišnoj premiji sa Elektroprivredom Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.