Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se čeka promena američke administracije i razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa novim američkim ministrom finansija i istakao da će razgovor ruskog predsednika Vladimira Putina i Vučića biti ključan da se reši situacija sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije.
„Očigledno da je reč o pritisku koji mi moramo da rešimo“, rekao je Bajatović za Radio-televiziju Srbije i dodao da veruje da će rešenje biti pozitivno, jer zbog neuvođenja sankcija i Srbija i Rusija jedna drugoj bar toliko duguju.
Bajatović je poručio da Rusija neće ostaviti Srbiju bez gasa, a na pitanje da li veruje da će Srbija i dalje imati „prijateljske cene“ tog energenta, rekao je da je „najskuplji gas onaj koga nema“.
On je rekao da se ne zna šta će tražiti Amerika – da li da se smanji ruski kapital u NIS ispod 50 odsto, da se smanji na 30 odsto ili da se Rusija potpuno povuče iz vlasništva, a to će, kako je naveo, reći nova administracija Donalda Trampa.
„Mi za sada ne znamo šta će oni nama na kraju da kažu“, rekao je Bajatović, prenosi FoNet.
Na pitanje da li je Rusija spremna da proda kompaniju, Bajatović je rekao da to tek mora da se vidi, a naveo je da neće doći do neprijateljskog preuzimanja i da, ako se nešto bude menjalo u vlasništvu NIS, to će preći na državu Srbiju.
Ukazao je da je teško reći koji bi mogao da bude način preuzimanja, a da je Srbija spremna za različite opcije, a cilj je da se šteta minimizira.
Profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac rekao je da misli da će Rusija zbog prijateljskih odnosa prihvatiti da proda svoj deo, jer se i u njihovoj zemlji dešavalo nešto slično, kada je Rusija preuzimala strane firme, uz klauzulu da one po ukidanju sankcija imaju pravo prvenstva kupovine.
Kako je rekao, ako Amerikanci već govore da sankcije nisu usmerene prema Srbiji, onda će nam dozvoliti da se na neki način izvučemo iz ove situacije.
Bivši ministar energetike u Hrvatskoj Davor Štern rekao je da bi sankcije značile pad prihoda naftovoda Janaf.
On je ukazao da su sankcije uvedene Rusiji, a da je Srbija kolateralna šteta, kao i da misli da se prerano izvlače zaključci, jer nisu obavljeni razgovori između sve tri države, kojima se ova situacija može razrešiti tako da Srbija ne trpi posledice.
Prema njegovim rečima, uvođenje sankcija je relativno lak proces, ali je proces njihovog ukidanja mnogo dugotrajniji i složeniji.
Bajatović je rekao da američka Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) može kompanije da skine sa liste sankcionisanih, tako da veruje da za ukidanje sankcija NIS-u neće biti potrebna odluka američkog Kongresa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.