Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je juče da će gasovod Južni tok u Srbiju ući kod Zaječara pošto su ostale zemlje učesnice u projektu ocenile da je to isplativije.
On je na naučnom skupu „Gas 2009“ u Vrnjačkoj Banji kazao da je prilikom dogovora Gasproma sa Mađarskom, Bugarskom i Srbijom oko trase, umesto srpskog predloga koji je podrazumevao ulaznu tačku kod Niša, na predlog ostalih zemalja izabrana kraća trasa sa ulaskom kod Zaječara. „Trasa budućeg gasovoda kroz Srbiju, uprkos razočarenju što je 100 kilometara kraća, iznosiće 450 kilometara, dok kapacitet neće biti manji od 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje“, istakao je i dodao da se pri izradi projekta gasovoda Južni tok dogovaralo devet zemalja i da na ulazni deo trase kroz Srbiju nije moglo da se utiče.
Budući gasovod Južni tok, zajednički projekat ruskog Gasproma i italijanskog Enija, trebalo bi da prenosi ruski gas, cevovodom dugim 900 kilometara ispod Crnog mora, do Bugarske, Srbije, Mađarske, Austrije, Italije i Grčke. Vrednost čitavog projekta procenjena je na 20 milijardi evra, a deonica kroz Srbiju koštaće najmanje 700 miliona evra, a gasovod bi trebalo da bude završen do kraja 2015. godine. Bajatović je kazao da su Srbijagas i Gasprom završili tehnički dogovor oko izgradnje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru i dodao da se početkom zimske grejne sezone očekuje isporuka 300 miliona kubnih metara gasa.
Gasprom traži prioritet za Južni tok
Moskva – Ruski Gasprom namerava da podnese zahtev da se projekat gasovoda Južni tok uključi u spisak prioritetnih projekata Evropske unije, izjavio je juče zamenik šefa upravnog odbora te kompanije Aleksandar Medvedev. Medvedev je za Eho Moskve izjavio da Gasprom „ne vidi neophodnu podršku“ za taj projekat i da „ne vidi osnove zašto bi on bio odbijen“. Govoreći o projektu Nabuko, on je rekao da Nabuko „nema strukturu i nije rešena uloga tranzitnih zemalja“. Beta
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.