U Srbiji je danas počela sa radom Banka Kine (Bank of China), a ceremoniji otvaranja prisustvovao je i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji je građanima čestitao dolazak jednog od najvećih bankarskih sistema u svetu, i istakao da se time očekuje rast investicija u našu zemlju.
Ovaj dan upamtićemo kao početak velikih prilika koje se ukazuju Srbiji, ka ispunjenje obećanja da će Beograd postati regionalni centar, a Srbij lideru mnogim oblastima, ekonomskim i bankarskim posebno, rekao je Nikolić na svečanosti u Palati Srbija.
On je ukazao da je Banka Kine počela finansiranje smederevske železare, i uz njenu pomoć i uz znanje i iskustvo Hestila, srpska železara će „poslovati bolje nego ikad u svojoj istoriji“.
Saradnja Srbije i Kine je sveobuhvatna, i kao takva postaje primer svima kako bi trebalo da sarađuje država sa državom, bez obzira na veličinu, moć, udaljenost, primer kako mi to vidimo i u čemu prepoznajemo budućnost u bilateralnim odnosima, konstatovao je Nikolić.
Kako je naglasio, ulaganje Kine, nakon železare, Pupinovog mosta i drugih infrastrukturnih projekata, naročito u energetici, saobraćaju i telekomunikacijama, nastavlja se se dolaskom Banke Kine, od koje se očekuje finasiranje izgradnje fabrika, što podrazumeva veliki broj novih radnih mesta.
Roba proizvedena u njima biće plasirana na tržišta od preko milijardu ljudi, na osnovu jedinstvenih sllobodnotrgovinskioh sporazuma koje Srbija ima sa Rusijom, EU i drugim državama po preferencijalnim uslovima i bez carine, rekao je Nikolić.
Nikolić je podsetio i na posetu kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji pre pet meseci i potpisivanje sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu, čime je poslata poruka celom svetu o prijateljstvu i saradnji između dve geografski udaljene zemlje, koje dele iste sisteme vrednosti.
On je, u ime svih građana Srbije, još jednom zahvalio Kinina principijelnom i čvrstom stavu nepriznavanja nezavisnosti takozvane Republike Kosovo i primanja u Unesko, kao i, uopšte, na stavu Kine kojim u međunarodnoj zajednici brani principe međunarodnog prava i Povelje UN.
Predsednik Banke Kine Tian Guoli je, ističući da se u poslednje dve godine odnosi dve zemlje stalno unapređuju, ocenio da Srbija postaje centralni strateški partner Kine u Jugoistočnoj evropi, a otvaranjem banke nastaviće se još jača bilateralna saradnja.
Otvaranje Banke Kine je trenutak koji omogućuje dodatno unapređenje ekonomskih odnosa dve zemlje, i verujem da će ona postati najbolji svedok toga, kao i prijateljstva Kine i Srbije, poručio je Tian.
Ministar finansija Srbije Dušan Vujović ocenio je da otvaranjem banke razvoj ekonomskih odnosa Srbije i Kine dobija nove mogućnosti, a jedna od njih je i finansiranje novih projekata, i to ne samo kinsekih kompanija u Srbiji,
nego i domaćih.
Prema njegovom mišljenju, najvažnija stvar koju očekuje od Banke kine je pomoć Srbiji da podigne kvalitet i smanji troškove finansiranja državnog duga, da ga smanjuje kvalitetnije, jeftinije, u dužim rokovima i sa manjim troškovima zaduživanja.
Ambasador Kine u Beogradu Li Mančang je rekao da Vlada njegove zemlje pridaje veliku pažnju Srbiji, a da je dokaz za to i činjenica da je morao da prekine godišnji odmor da bi došao na otvaranje banke.
Podsećajući da je 27. januara kineska Nova godina, koja je u znaku petla, on je poručio da će od danas Banka Kine, „kao zlatni petao, početi da kukuriče“.
Li Mančang je pozvao kineske kompanije, kao i investitore iz drugih zemalja, da dođu i ulažu u Srbiju, jer je to politički stabilna zemlja, sa narodom koji je gostoljubiv i vredan.
Banka Kine, osnovana 1912. goodine, sa svojim sedištem u Beogradu pokrivaće i zemlje Balkana – Rumuniju, Bugarsku, Grčku, Albaniju, kao i zemlje bivše Jugoslavije.
Ta banka, koja danas ima više od 600 filijala u 51 državi sveta, ima aktivu od 2.590 milijardi dolara, depoziti klinejata su 1.800 milijardi, ukupna kreditna sredstva su 1.400 milijardi, a neto dobit na kraju 2015. godine bila je 27,6 milijardi.
Ceremoniji otvaranja banke prisustvovao je veći broj ministara u Vladi Srbije, predsednica Skupštine Maja Gojković, kao i brojni predstavnici privrede.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.