Poljorpivrednici iz somborske opštine priveli su kraju setvu prolećnih kultura, klimatski uslovi su i sada povoljni, a ratari naglašavaju da je dalje sve u rukama države.
– Setva je zaista skupa, istrošio sam se do poslednje pare, kvalitetno sam je obavio i sad sve zavisi od države i fabrika. Ako cene budu povoljne, biće vajde. Čujem da se priča da će suncokret biti 300 evra po toni, odnosno 30 dinara po kilogramu. To bi bila dobra cena, bilo bi i zarade, za razliku od prošle godine, kada smo pretrpeli gubitke zbog jezivo male cene od svega 16,50 dinara – kaže za Danas Miodrag Brbaklić, poljoprivrednik iz salaškog naselja Bukovac, kod Sombora.
Somborski ratari ovog proleća kukuruzom su zasejali blizu 40.000 hektara, šećerna repa je posejana na 10.396, odnosno na 2.000 hektara više nego prošle godine, soja i suncokret su zauzeli planiranih 8.000 odnosno 6.000 hektara.
– Klimatski uslovi su povoljni, ovde nije bilo previše kiše, setva je uglavnom uspešno obavljena, mineralno đubrivo je povećalo cenu ulaganja, koja su nešto manja nego prošle godine. Usevima je sada potrebna nega i zaštita od bolesti i štetočina – ističe Vladimir Sabadoš, direktor Poljoprivredne stručne službe u Somboru.
Poljoprivrednici, pak, kažu da je napad repine pipe bio slabiji ove godine, te da su zečevi na suncokretu naneli manju štetu. Dosad je bilo presejavanja manjih površina, pa su bili manji i izdaci.
– Prolećna setva je u najvećem delu obavljena u povoljnim rokovima, vremenski uslovi i sada pogoduju razvoju useva. Hrabri i izgled pšenice, koja, sudeći po sadašnjem stanju, ima potencijal za dobru rodnost – kaže Aleksandar Bošnjak, direktor zadruge „Ravangrad“ u Somboru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.