Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije odbacilo je zahtev kompanije „Serbija Ziđin koper“ (Serbia Zijin Copper) za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu za projekat povećanja kapaceta topionice bakra, na osnovu primedbi Društva mladih istraživača iz Bora i NVO Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Prema pisanju borskog Medija centra, investitoru je ukazano da izradi studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za ceo projekat, a ne parcijalno za pojedine radove u sklopu tog projekta.
Društvo mladih istraživača Bora i RERI skretali su pažnju javnosti i nadležnom ministarstvu da se u ovom slučaju radi o veštačkom razdvajanju projekta na manje celine kako bi se sakrio uticaj na životnu sredinu, navodi Medija centar.
„Serbia Zijin koper“, većinski vlasnik nekadašnjeg RTB-a Bor, obratio se Ministarstvu zaštite životne sredine 10. decembra prošle godine sa zahtevom za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu projekta pripremnih radova: iskop za izgradnju, dogradnju i rekonstrukciju zbog povećanja kapaciteta topionice bakra u okviru kompleksa investitora.
Investitor je u zahtevu istakao da „za projekat pripremnih zemljanih radova nije potrebna izrada Studije uticaja na životnu sredinu“, propuštajući da navede da svi radovi obuhvaćeni zahtevom predstavljaju pripremne radove za građenje objekata i postrojenja.
Među njima i postrojenja za odsumporavanje, fabrike i skladišta sumporne kiseline čiji uticaj na životnu sredinu je neophodno utvrditi u postupku procene uticaja.
Ove organizacije podsećaju da je Zakonom o planiranju i izgradnji jasno utvrđeno da „izgradnja objekta“ znači: prethodne radove, izradu i kontrolu tehničke dokumentacije, pripremne radove za građenje, građenje objekta i stručni nadzor u toku građenja objekta.
Tako zemljani radovi nisu projekat sam po sebi, niti samostalno imaju bilo kakvu svrhu, osim kao pripremni radovi za izgradnju objekata.
Društvo mladih istraživača i RERI su istakli da je, zbog nepotpunih i nepreciznih podataka i razdvajanja jedinstvenog projekta na više manjih, neophodno da se postupak procene uticaja sprovede od samog početka za ceo projekat povećanja kapaciteta Topionice bakra, a ne samo za izvođenje pripremnih radova.
Ako bi se projekat ocenio u celini, „nesumnjivo bi proizišao zaključak o očiglednim negativnim uticajima na životnu sredinu“, smatraju dve organizacije.
Društvo mladih istraživača iz Bora i NVO RERI pozdravljaju odluku Ministarstva zaštite životne sredine i podsećaju da to nije jedinstven slučaju u kojem investitori pokušavaju da cepkanjem projekta na više manjih izbegnu procenu uticaja na životnu sredinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.