Premijerka Srbije Ana Brnabić danas je na otvaranju 26. Kopaonik biznis foruma rekla da ekonomija Srbije još nije u potpunosti spremna za održiv rast i da mora da se radi na tome da privredni rast bude veći i dugoročno održiv.
„Najvažniji zadatak Vlade Srbije je da transformišemo ekonomiju od one koja je zasnovana na investicijama na ekonomiju koja se oslanja na inovacije i znanje“, rekla je Brnanić.
Ona je istakla da će se samo na taj način omogućiti da buduće generacije imaju zdraviju i konkurentniju ekonomiju koja obzbeđuje dinamičniji i zrdraviji rast.
„U mandatu ove vlade smo učinili mnogo i krećemo ka ekonomiji zasnovanoj na inovacijama i znanju. Osnov toga je reforma obrazovanja, kako bi mladi učili kako da misle a ne šta da misle, da rešavaju probleme“, kazala je premijerka.
Po nenim rečima, najbrže rastući sektor u Srbije su informacione tehnologije (IT) čiji je godišnji rast u 2018. bio 26 odsto, a u 2017. je iznosio 22 odsto, dok je izvoz te industrije u prošloj godini bio oko 1,14 milijardi evra.
„Menjamo i politika subvencija jer se sve više podstiču ulaganja u visoke tehnologije, opremu, znanje i istraživanje, a manje otvaranje radnih mesta“, rekla je Brnabić.
Premijerka je istakla da je za napredak zemlje veoma važna vladavina prava, pored jakih institucija.
„Zdrava ekonomija počiva i na vrednosnom sistemu koju zemlju čini evropskom bez obzira da li je u Evropskoj uniji“, kazala je Brnabić.
Dodala je da Srbija treba da bude zemlja jednakih šansi, u kojoj će se razlike doživljavati kao kvalitet a na osnov za podele, gde će biti pošptovana ljudska prava i slobode, prava i obaveze radnika i posldovaca, a unapređivan socijalni dijalog.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović je Vladi preporučio da rast bruto domaćeg proizvoda bazira na rastu investicija i izvozu, kao i rastu privatne potrošnje, a da rast javne potršnje bude u skladu sa privrednim rastom.
On je naveo da je nezaposlenost, pre svega mladih, zajedno sa nepovoljnim demografskim razvojem i migracijom stanovništva i dalje najveći problem Srbije.
Ukazao je da je izostao napredak u restrukturiranju najvećih javnih preduzeća, izuzimajući Železnicu, kao i javnih komunalnih preduzeća u većim gradovima.
Kopaonik biznis forum traje do 6. marta, okupiće više od 1.300 učesnika, a centralna tema je: „Srbija deset godina posle velike recesije: Snažan rast kao imperativ“.
Forum organizuje Savez ekonomista Srbije u partnerstvu sa kompanijom Masterkard (Mastercard).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.