Brnabić o projektu "Jadar": Da li ćemo uvoziti baterije koje će pokretati apsolutno sve u narednih 100 godina ili ćemo te baterije izvoziti u celu Evropu? 1Foto: EPA-EFE/Olivier Matthys

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić komentarisala je danas na platformi X projekat „Jadar“ i polemiku koja se oko njega vodi.

Brnabić je napisala da danima prati polemiku oko projekta „Jadar“ i pitanja da li će Srbija iskoristiti svoju „naftu 21. veka“ ili neće.

„Da li ćemo u ovom veku uvoziti baterije koje će pokretati apsolutno sve u narednih 100 godina – od električnih automobila do energetskih postrojenja, ili ćemo te baterije, vozila, sisteme za skladištenje električne energije, i sve ostalo u tom lancu vrednosti izvoziti u celu Evropu i veći deo sveta“, pita ona.

Brnabić je to sumirala.

„Da li ćemo mi biti proizvođači i izvoznici, a što će Srbiju učiniti bogatijom, uticajnijom, zemljom sa platama i penzijama koje su iznad proseka EU, ili ćemo biti jedna od stotine zemalja širom sveta koje će u potpunosti zavisiti od uvoza – pre svega baterija, a onda posledično i svega ostalog“, napisala je ona.

To je ključno pitanje, prema njenim rečima.

Ako se govori o aspektu životne sredine, ona tvrdi da je jasno da će čitava Evropa, uz sve domaće stručnjake, voditi računa da se ovaj projekat izvede u skladu sa najstrožim standardima zaštite životne sredine.

„Logika je tu prosta i jednostavna, ako nije u skladu sa najstrožim standardima životne sredine, ako projekat nije ekološki održiv, ni te baterije neće imati nikakvu vrednost, a to nikome ne ide u prilog“, naglašava Brnabić.

Ona tvrdi da mi nemamo „samo“ litijum i nismo da nismo kadri samo da budemo „kopači litijuma“ kako bi se neko drugi bogatio.

„Srbija ima pamet i već je krenula u proboj u ovoj industriji budućnosti. I nastaviće Srbija da se bori sa, ili bez, upotrebe našeg litijuma. O tome će odlučiti građani, idealno na osnovu činjenica, a ne narikanja. Međutim, ako bi koristili i naš litijum, naša kompetitivna prednost u odnosu na sve ostale bila bi nedostižna. Drugim rečima, u svom razvoju u narednih 10 godina mogli bi da ponovimo „norveško čudo“ nakon što su Norvežani otkrili svoja izvorišta nafte i napravimo nešto još vrednije za sve naše građane i generacije koje tek dolaze“, poručila je Brnabić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari