Brnabić: Privredni rast od 3,5 odsto za 2019. siguran 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Premijerka Srbije Ana Brnabić sastala se danas sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju predvodi Jan Kes Martejn, sa kojom je razgovarala o sprovođenju aktivnosti u okviru aktuelnog programa „Policy Coordination Instrument” (PCI), saopštila je Vlada.

Kako se navodi u saopštenju, Martejn je pohvalio reforme koje sprovodi Vlada Srbije i istakao da se aktivnosti iz aktuelnog programa sprovode u skladu sa predviđenim rokovima.

On je posebno pohvalio reformu Poreske uprave koja je u toku, zatim proces pronalaženja strateškog partnera za Komercijalnu banku, kao i formiranje novog Sektora za praćenje fiskalnih rizika u Ministarstvu finansija.

Martejn je istakao da uprkos usporavanju svetske ekonomije, i brojnim izazovima u svetu, neće smanjiti projekciju rasta Srbiji za 2019. godinu, te da MMF smatra da je moguće dostići rast od 3,5 odsto, saopštila je Vlada.

Brnabić je istakla da je sigurna da će biti dostignut rast od 3,5 odsto, s obzirom na to da se u drugoj polovini godine industrija oporavlja, te da se očekuju visoke stopa rasta u trećem i četvrtom kvartalu.

Ona je takođe rekla i da je zabrinuta zbog globalnog usporavanja ekonomije, te da na Srbiju najviše može da utiče usporavanja rasta u Nemačkoj i Italiji, s obzirom na to da su te zemlje najvažniji spoljnotrgovinski partneri Srbije. Kako je istakla, zbog toga je važno da domaća ekonomija postane što otpornija na spoljne faktore, navodi se u saopštenju Vlade.

Brnabić je kazala, navodi Vlada, da se sledeće godine očekuje otvaranje novih fabrika, jačanje proizvodnje, te da očekuje da će sve to da utiče na dodatno jačanje industrije. Ona je rekla i da smatra da je realno dostići stopu rasta od četiri odsto sledeće godine, te da je važno da se u budućnosti ekonomija zasniva na inovacijama, ako vlada želi još veći rast u godinama koje dolaze.

Takođe je istakla da je u tom smislu veoma važna IT industrija, i da je izvoz u toj oblasti udvostručen u poslednje tri godine.

Sagovornici su se saglasili da je dobar model da penzije rastu u skladu sa tzv. “švajcarskom formulom”, i to od 1. januara 2020. godine. Martejn je istakao da je to dobar i održiv model, s obzirom na to da se penzije po njemu usklađuju u odnosu na rast plata i inflaciju.

Aranžman PCI odobren je Srbiji u julu 2018. godine i trajaće do januara 2021. godine. Reč je o nefinansijskom aranžmanu, koji ima savetodavnu ulogu i prevashodno je orijentisan na sprovođenje strukturnih reformi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari