Odbornička većina u užičkoj skupštini je, uz protivljenje opozicije, usvojila budžet od 4.580.000.000 dinara za narednu godinu.
To je iznos koji je veći od prvobitno planiranog budžeta u ovoj godini koji je bio 3, 772.000.000, ali je manji od sume koja je uvećana nakon tri ovogodinja rebalansa i bila je 4.605.000.000 dinara.
Predstavnici vlasti tvrde da je budžet razvojni i da su uvećane sve pozicije, dok ga opozicija smatra potrošačkim.
Gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević je objasnila da su uvećana izdvajanja za zaštitu životne sredine, te da je za subvencije za mere energetske efikasnisti planirano 100 miliona dinara.
Planirano je učešće Grada u rekonstrukciji Zdravstvenog centra, što bi trebalo da se realizuje uz finansijsku podršku Vlade Srbije, kao i za rekonstrukciju Antituberkuloznog dispanzera, što finansiraju Grad i EU kroz EU PRO plus program.
„Za program socijalne i dečje zaštite predviđeno je više od 175 miliona dinara. Treću godinu zaredom, izdvajamo i posebnu poziciju za lečenje dece. Za 50 odsto je uvećana podrška za svaku novorođenu bebu, kao i sredstva za nezaposlene porodilje i majke sa troje i više dece“, rekla je gradonačelnica.
Kazala je da su za 50 odsto uvećana izdvajanja za đake prvake, te da je planirano skoro 670 miliona dinara za Predškolsku ustanovu Užice, kao i za osnovno i srednje obrazovanje i navela da je to skoro 15 odsto budžeta.
Za komunalnu delatnost, istakla je, predviđeno je oko 513 miliona dinara.
„Nastaviće se gradnja kanalizacije u Turici i na Beloj Zemlji, ali i širenje vodovodne i kanalizacione mreže u svim delovima grada i seoskom području“, poručila je i dodala da su za 22 odsto uvećane i direktne subvencije poljoprivednicima.
Za rad, programe, projekte i manifestacije ustanova kulture je planirano 270 miliona dinara, a dodatnih 50 miliona, kazala je, biće uloženo u infrastrukturu u toj oblasti u okviru projekta „Užice prestonica kulture Srbije 2024. godine“, a uvećani su, navela je, iznosi i za oblast sporta.
Ocenivši da je budžet „apsolutno razvojni“, gradski većnik za budžet i finansije Miodrag Petković je ilustovao to podatkom da je „23,65 odsto budžeta planirano za infrastrukturu“.
„Na to teba dodati i iznose za rekonstrukcije i popravke puteva i ulica, pa je to onda skoro trećina budžeta za nove investicije i rekonstrukciju postojeće infrastrukture“, kazao je Petković.
Međutim, odbornci opozicije smatraju da je budžet potrošački, a ne razvojni.
„Veći deo budžeta se izdvaja za troškove zaposlenih i druge slične pozicije, a manji deo je planiran za investicije“, ocenio je Avram Ilić iz Zdrave Srbije koji se založio za to Gradska opština Sevojno dobije više nadležnosti, a time i veći budžet.
„Gradska opština Sevojno ima dve nadležnosti, a sedam većnika, pa njih pet nema svoje nadležnosti“, dodao je Ilić.
Vladan Virijević, odbornik Zavetnika, takođe je kitikovao predlog budžeta i naveo da bi „bio u deficitu da nije prenetih 288 miliona iz pretprošle i 150 miliona dinara iz ove godine“.
„S druge strane, novom sistematizacijom radnih mesta u gradskoj upravi, potencijalno će biti zapoljavanja na više od 50 radnih mesta u narednoj godini, što ne možemo da prihvatimo“, kazao je Virijević.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.