Evropska komisija je danas objavila procenu budžetskih planova država evrozone za 2025. i srednjoročnih planova svih članica EU, uključujući planove za vraćanja deficita na ispod tri odsto za zemlje koje su prešle tu granicu.
Sa očiglednim smanjenjem javnog deficita koji se ove godine očekuje da bude 6,2 odsto bruto domaćeg proizvoda, Francuska, sa izuzetkom Rumunije, ima najgori učinak od dvadesetsedmorice, jer je iznad gornje granice od tri odsto prekoračenja dozvoljenog pravilima EU.
Od leta druga najveća evropska ekonomija, Francuska, deo je grupe od osam zemalja u posebnoj proceduri zbog prekomernog deficita, sa Belgijom, Mađarskom, Italijom, Maltom, Poljskom, Rumunijom i Slovačkom.
Mogla bi da im se pridruži Austrija, čiji se deficit ove godine očekuje od 3,6 odsto, ocenila je danas EK.
Te zemlje moraju preduzeti korektivne mere kako bi se pridržavale budžetskih pravila Evropske unije ili će se suočiti sa kaznama.
Francuska je od stvaranja evra većinom bila u prekomernom deficitu.
Evropska izvršna vlast je potvrdila scenario koji je predložio Pariz o smanjenju deficita budžeta Francuske na pet podsto BDP-a 2025. i da se vrati na cilj 2029. godine sa 2,8 odsto. Međutim, politička krhkost Vlade Francuske zabrinjava Komisiju.
Evropska komisija se do sada nije usuđivala da pribegne finansijskim sankcijama, jer se smatraju politički eksplozivnim. Ali to bi se moglo promeniti.
Ako ne uloži napore koje traže njeni partneri, Francuskoj bi mogle da budu izrečene kazne od 0,1 odsto njenog BDP svake godine, odnosno oko 2,8 milijardi evra.
Pakt stabilnosti suspendovan je između 2020. i 2023. da bi se izbegao kolaps evropske privrede posle pandemije kovida-19, a potom i rata u Ukrajini.
Taj pakt je ponovo aktiviran početkom ove godine uz izmene da bi bio fleksibilniji i pragmatičniji.
Budžetske putanje su sada prilagođene svakoj državi članici i uveden je manevarski prostor za ulaganja. To je raspoređeno na četiri godine i može se produžiti na sedam da bi prilagođavanje bilo blaže, u zamenu za reforme. Pet zemalja, uključujući Francusku, Španiju i Italiju, zatražilo je i dobilo takvo produženje.
Finansijske sankcije za nepoštovanje Pakta stabilnosti koje se ranije smatralo neprimenljivim, jer su bile prestroge, smanjene su kako bi se olakšala njihova primena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.