Sastanak privrednih komora šest zemalja Zapadnog Balkana, koji je protekle sedmice održan u Beču, u okviru Samita o ovom regionu koji je, kao deo Berlinskog procesa inicirala nemačka državna kancelarka Angela Merkel, prosledio je poruku svetu biznisa – regija treba da bude arena mira i prosperiteta, a privrednici predvodnici u rušenju barijera.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Na skupu je predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež predstavio akcioni plan šest komora Zapadnog Balkana, a koji obuhvata 26 projekata. On je izdvojio tri – Komorski investicioni forum (KIF), Zajednički forum privrednih komora Zapadnog Balkana za programiranje regionalnih projekata finansiranih iz fondova EU, i projekat Regionalne platforme za jačanje malog i srednjeg biznisa.

– Celokupnu sliku ovog regiona možemo da promenimo ako realizujemo zajedničke inicijative koje su obuhvaćene akcionim planom. Naš region mogao bi onda da postane prepoznatljiviji kao prostor u kojem se pitanja ekonomije stavljaju u prvi plan. Firme iz regiona pojedinačno nisu dovoljno velike i jake da nastupe samostalno, a značajniji rezultati privrede Zapadnog Balkana mogu se očekivati samo ako ih komore povežu i daju im prave informacije o mogućnostima učešća u realizaciji velikih infrastrukturnih projekata – rekao je Čadež.

On je time najavio potpisivanje akta o formiranju Komorskog investicionog foruma, u kome će učestvovati komore šest zemalja Zapadnog Balkana, kao i komore Hrvatske i Slovenije. Cilj foruma je uvećanje investicija i razmena informacija, kako bi se omogućilo efikasnije uključivanje poslovnih zajednica zemalja regiona u infrastrukturne projekte značajne za region.

Uz podršku Evrokomore, drugi projekat predstavljen u Beču, razvijaće komore regiona kroz platformu SEECEL (Regionalni centar za razvoj preduzetničkih kompetencija za zemlje Jugoistočne Evrope).

– Privrednici su oduvek bili piniri u uspostavljanju saradnje i rušenju barijera. U regionu Zapadnog Balkana prisutan je razvojni trend, ali su potencijali neiskorišćeni, kao ni sredstava iz IPA fondova, gde za budžetski period 2014. do 2020. stoji neupotrebljeno11,7 milijardi, a isti je slučaj i sa sredstvima višekorisničke IPE, gde stoji skoro tri milijarde – rekao je Čadež.

On je naveo da u strukturi privrede regiona, više od 95 odsto čine mala i srednja preduzeća i da je EU do 2020. godine za finansiranje programa razvoja MSP izdvojila više od 82 milijarde evra.

– Brine prosečna stopa nezaposlenosti u regionu koja u grupi stanovništva starosti 15 do 64 godine iznosi 20 odsto, a od ukupnog broja nezaposlenih u proseku 42 odsto su mladi. Ta slika mora da se promeni. Uloga i zadatak naših komora jeste i da se zalažemo za otklanjanje preostalih prepreka, za razvoj ekonomske regionalne saradnje i poboljšanje poslovno-investicione klime na naš tim tržištima. Odlučujući preduslov za to je svakako unapređenje regionalne saobraćajne infrastrukture – istakao je predsednik Privredne komore Srbije i dodao da je zadatak komora u regionu da utiču na vlade zemalja da pojednostave ili potpuno ukinu birokratske procedure koje prate protok ljudi, roba i usluga, kao i da se otkloni 41 necarinska barijera koliko ih je ostalo od 2009. godine.

Prema rečima predsednika Privredne komore Kosova, Safeta Grdžalije, postoji želja da Balkan bude mesto saradnje i mira. On je istakao i da odnosi Srbije i Kosova treba da se poboljšavaju i da postoji tešnja saradnja., a doprinos u tom pravcu je sporazum postignut pre nekoliko dana u Briselu.

– Privrednici su ti koji treba da uklanjaju barijere i uspostavljaju poverenje među ljudima. Saradnja komora Zapadnog Balkana primer je i za druge institucije – rekao je Grdžaliju i naglasio da sa nedavno održanog sastanka privrednih komora Kosova i Srbije u Beogradu nosi najbolje moguće utiske.

Lajtl: Ne plašite se globalizacije

– Privredne komore imaju veliki značaj jer sa jedne strane podstiču razvoj ukupne ekonomije, a ne samo pojedinih sektora, a sa druge predstavljaju partnere vladama u ostvarivanju njihovih ciljeva. Da bi zemlja bila uspešna, potrebna joj je uspešna ekonomija, a strpljenje, posvećenost i doslednost ključ su za uspeh. Neki se plaše globalizovanog sveta, ali ako imate pravu vrednost, strategiju i mere, nemate čega da se plašite, već treba da se nadate, a komore su te koje treba da donesu nadu – građanima, kompanijama – rekao je predsednik Komore Austrije Kristof Lajtl obraćajući se učesnicima skupa.

Za investiciju 70 dozvola

– Misija energetske zajednice je privlačenje investicija, integrisanje tržišta, bezbednost snabdevanja, povećanje konkurentnosti i pomoć zemljama Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji. Tu je veliki značaj integrisanja Trećeg energetskog paketa u zakonodavstva zemalja regiona. Zapadni Balkan je malo tržište, fragilno i pogođeno ekonomskom krizom, a veliki proizvođači energije imaju monopol i svaka vlada ima svoje prioritete u energetskom sektoru – ukazao je jedan od predstavnika energetske zajednice Simon Uzunov, koji je naglasio i da je jedan od problema to što je potencijalnim investitorima „potreban bezgraničan broj energetskih dozvola, u čemu prednjači Srbija gde je potrebno čak 70 dozvola“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari