Krajem naredne godine, Zlatibor će dobiti najdužu jednožičanu kabinsku žičaru – gondolu na svetu, koja će spojiti centar tog turističkog mesta sa Tornikom, najvišim vrhom te planine.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Nakon nekoliko godina priprema, realizacija ambicioznog i skupog projekta, koji samostalno finansira opština Čajetina, bez podrške republičke vlasti, započet je juče – na Preobraženje, kada su Milan Stamatović, predsednik opštine, i Arsen Đurić, direktor Turističke organizacije Zlatibor, simbolično otkrili kamen temeljac, koji se nalazi na Obudojevici, u blizini tržnog centra. Prethodno je episkop žički Justin sa sveštenstvom osveštao mermerni kamen temeljac na kome piše: „Budućim pokoljenjima na dar. Narod zlatiborski, Preobraženje, leta Gospodnjeg 2015“.
Svečanosti su prisustvovali Aleksandar Čepurin, ambasador Ruske Federacije, predstavnici Ambasade Francuske, francuske kompanije „Pomagalski“, koja je isporučila opremu za gondolu, Sanda Rašković Ivić, predsednica DSS, Nenad Popović, lider SNP, predstavnici okolnih lokalnih samouprava i državnih institucija iz regiona, kao i mnogi građani Čejetine i turisti koji borave na Zlatiboru.
Najveća investicija u istoriji te varošice vredna je oko 12,5 miliona evra, od čega oprema košta više od devet miliona, a ostatak iznosa je planiran za radove. Novac za taj projekat, koji je predviđen strateškim dokumentima Čajetine, obezbeđen je delom iz opštinskog budžeta, a delom iz kredita. Opština ipak očekuje podršku iz državne kase, jer ta investicija ima i nacionalni značaj za razvoj turističke privrede. Mogućnost da se to dogodi najavio je Rasim LJajić, potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, kada je nedavno posetio Zlatibor i označio početak letnje turističke sezone na ski-centru Tornik.
– Počinjemo izgradnju najduže gondole na svetu. To je i najvrednija investicija koju će, iz sopstvenih budžetskih prihoda, realizovati jedna lokalna samouprava u Srbiji – istakao je Milan Stamatović, prvi čovek Čajetine, dodavši da je to „početak istorijskog posla“, jer će taj projekat „svrstati Zlatibor i Srbiju među najznačajnije turističke destinacije“.
Stamatović je objasnio da će gondola ići trasom dugom skoro devet kilometara od centra Zlatibora do Tornika, da će ceo prevozni sistem imati 36 stubova i 55 modernih visećih kabina. Imaće i jednu međustanicu, u blizini Ribničkog jezera, gde je u planu izgradnja turističkog kompleksa visoke kategorije, a da će na Torniku, najvišem vrhu Zlatibora, kao krajnjoj stanici, biti izgrađen vidikovac i ostali sadržaji.
– Ideja o izgradnji gondole na Zlatiboru pominjala se još pre pola veka, kada je počela izgradnja skijališta na Torniku. Ipak, odustalo se od te zamisli, koja je čekala hrabrije ljude i bolja vremena. Pripremne aktivnosti počele su 2008. godine, uz pomoć i razumevanje građana i investitora koji su redovno izmirivali svoje obaveze i time omogućili prihode u budžetu i postali jedini koji učestvuju u finansiranju izgradnje gondole – dodao je Stamatović i istakao da je opština za isporučenu opremu već platila kompaniji „Pomagalski“ 8,4 miliona evra, a da će do kraja septembra isplatiti i poslednju ratu jer je, kako je naveo, novac za to obezbeđen u budžetu. Prvi kamion opreme iz Francuske je stigao na Zlatibor, rekao je Stamatović i naveo da će ostatak stići sledeće sedmice, da su u toku pripreme za raspisivanje tendera za izbor najpovoljnijeg izvođača radova, nakon čega će, kako je naveo, početi gradnja.
– Plan je da krajem sledeće godine zajedno obeležimo puštanje gondole u rad – rekao je Stamatović i zahvalio se svima koji su pomogli da se taj projekat ostvari, posebno rukovodstvu i inženjerima kompanije „Pomagalski“, Programu za razvoj UN, kao i Komercijalnoj i Banci Intezi, za koje je rekao da se nada da će „sniziti kamate na kredite“.
Žan Pol Ijar, potpredsednik Upravnog odbora kompanije „Pomagalski“, saopštio je da je za tu kompaniju velika čast što je izabrana da učestvuje u izgradnji najduže žičare na svetu, za koju je rekao da će se savršeno uklapati u ekološka ograničenja. On je poručio da će ta kompanija obezbediti bezbednost, pouzdanost i pravilno funkcionisanje kompletnog mehanizma u narednim godinama i podsetio da je „Pomagalski“ 2007. učestvovao u modernizaciji prvog skijaškog centra Tornik, kada je JP Skijališta Srbije finansiralo postavljanje šestosednih žičara. N. Kovačević
Vožnja od 25 minuta
– Gondola, horizontalne dužine 8.866 metara, sa 36 stubova i 55 modernih kabina sa deset mesta, prevoziće 1.000 ljudi za jedan sat u jednom pravcu i to brzinom od šest metara u sekundi. Sa takvim impresivnim karakteristikama, to je najduža ikada napravljena jednožična odvojiva gondola ne samo u Srbiji, nego u celom svetu – objasnio je Žan Pol Iljar i dodao da će vožnja trajati 25 minuta, te da će skijaši i turisti biti u prilici da uživaju u jedinstvenim zlatiborskim pejzažima.
Sprečena pljačka
– Rešavajući imovinsko-pravne odnose, tokom pripreme dokumentacije za izgradnju gondole, sprečili smo najveću pljačku državne imovine u novijoj srpskoj istoriji – podsetio je Stamatović na nedavno i prvobitno rešenje ministarke Zorane Mihajlović, kojim je privatnom preduzeću PK „Zlatibor“, bez naknade, dodeljeno državno zemljište od 2.213 hektara na Zlatiboru, na šta su prisutni reagovali gromoglasnim aplauzom. „Verovatno to razlog što, iako smo uputili pozive predsedniku države, premijeru i pojedinim ministrima da prisustvuju našoj svečanosti, niko od njih se nije udostojio da dođe“, zaključio je Milan Stamatović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.