Čak 100.000 Roma u Srbiji nezaposleno 1Foto: EPA / SASA MARICIC

U Srbiji je zvanično 23.000 nezaposlenih Roma, a nezvanično ih je čak 100.000, odnosno gotovo 97 odsto radno sposobnog stanovništva romske nacionalnosti nema posao.

Problem je sa jedne strane, kako kaže direktor Yurom centra Osman Balić, ekonomska kultura koja mora da se menja, a sa druge, i stepen odgovornosti države, koja bi morala da pomogne romskoj populaciji mnogo više.

– Stanje romskog stanovništva je katastrofalno, naročito kada je zapošljavanje u pitanju. Problem su finansije, ali problem je i neodgovornost lokalne samouprave, ali i ukupna politička neodgovornost. Pomoć nevladinih i međunarodnih organizacije postoji, ali one ne mogu da zamene državu – rekao je danas Balić, na konferenciji „Romsko preduzetništvo: Izazovi i perspektive“, koju su zajednički organizovali Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) i Yurom centar, u saradnji sa Nemačko-srpskom razvojnom saradnjom koju sprovodi GIZ: Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju i uz podršku Fondacije Institut za otvoreno društvo iz Budimpešte.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević rekao je da bi Vlada do Nove godine trebalo da usvoji akcioni plan za sprovođenje Strategije za socijalno uključivanje Roma, kao i da očekuje u prvoj polovini naredne godine bude usvojeno nekoliko ključnih zakona, između ostalih i zakon o socijalnom preduzetništvu.

– Biznis nema predznak ni nacionalni, ni verski, niti bilo koji drugi. Za dobrog preduzetnika je bitno obrazovanje jer je bez njega teško napredovati. Svi koji žele da se bave biznisom imaće podršku Vlade. Već sledeće nedelje dolaze nam eksperti iz Slovenije da nam pomognu oko zakona o socijalnom preduzetništvu – rekao je Ivanišević.

Čak 100.000 Roma u Srbiji nezaposleno 2

Statistika pokazuje da su Romi jedna od najranjivijih grupa u srpskom društvu, smatra predsednik skupštinskog odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović, a problem kako da dođu do posla je najveći sa kojim su suočavaju.

– Nizak nivo obrazovanja, napuštanje škole, rad na crno. Naročito veliki problem imaju Romkinje, rana trudnoća i rani brakovi, one su u jako teškom položaju. Zatim, zakon u Srbiji romsko dete koje prosi na ulici prepoznaje ne kao žrtvu, već kao prekršioca. Sve to mora da se menja – rekao je Omerović.

Podsticajne mere postoje, ističe on, ali problem je što poslodavci često nisu zainteresovani da više zapošljavaju Rome. Prema njegovim rečima, ove godine je svega 64 Roma iskoristilo subvencije za samozapošljavanje i naglasio kako bi svi zajedno trebalo da se potrudimo da taj broj naredne godine bude bar duplo veći.

Direktor Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj Dragiša Mijačić istakao je kako je 2016. proglašena u Srbiji za godinu preduzetništva, ali da u okviru programa koje je realizovala Vlada Srbije nije bilo mera koje su podržale preduzetništvo kod romske populacije.

– U svojim programima država prepoznaje potrebe za razvoj preduzetništva među merginalizovanim grupama, pre svega kod mladih i žena, ali ne prepoznaje specifičnosti i potrebu za razvojem preduzetništva kod romske populacije koja je najugroženija etnička grupa u Srbiji – rekao je Mijačić.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=aeHySqlBZ4k]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari