Otkupna cena tovnih svinja u poslednjih mesec dana pala je sa 160-170 dinara na 120 po kilogramu „žive vage“, a cena prasadi sa 220 na 170 dinara. Smanjene su i cene utovljene junadi, sa 1,7 na 1,5 evro po kilogramu „žive mere“. Stočari ističu da su neprijatno iznenađeni padom cena jer svinjokolj tek počinje, ali ocenjuju da neće pasti cene svežeg mesa i prerađevina.

– Na tržištu stoke već godinama vlada pravi haos, tovljači su bili u strahovitim gubicima, oni koji su zadržali proizvodnju sada se oporavljaju. Nesigurnost je veoma velika, iskustva gorka, pa i uprkos niskoj ceni kukuruza zemljoradnici ne povećavaju tov svinja i junadi. Država je nezainteresovana za ovu delatnost, zadruge su odustale od organizacije, a klanice rade kako hoće – kaže za Danas Radislav Karalić, poljoprivrednik iz salaškog naselja Bukovac kod Sombora, dodajući da se od 200 domaćinstava samo sedam-osam redovno bavi tovom svinja.

U selu Čonoplja nekad je godišnje tovljeno više od 20.000 svinja, ove godine bilans teško da će preći 2.000. Seljaci kažu da su prevareni „hiljadu puta“, pa ne pune obore. „Proizvodnja nije povećana, a cene padaju. Jedino objašnjenje može da bude da su se klaničari dogovorili da, makar na kraći period, obore cene“, smatra Ljubiša Miljković, direktor ZZ Stapar u istoimenom selu. Tovljači kažu da i cena od 120 dinara po kilogramu tovljenika donosi zaradu, ali da ih najviše plaši velika nesigurnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari