Cena radova na pruzi od Novog Sada do Kelebije porasla je za oko 87 miliona dolara u odnosu na prvobitno ugovorenu, vidi se iz aneksa ugovora između srpske i kineske strane, objavila je danas Nova ekonomija.
Dokumentacija iz koje se vide ti podaci objavljena je danas na sajtu Vlade Srbije posle niza protesta i studentskih blokada u Srbiji, dan nakon što je predsednik Aleksandar Vučić najavio da će biti učinjena javnom.
Aneks broj 4 ugovora o modernizaciji i revitalizaciji mađarsko-srpske železničke veze zaključile su 15. marta 2024. godine Vlada Srbije i Infrastruktura železnice Srbije sa kineskim konzorcijumom kompanija China Railway International i China Communications Construction Company (CRIC/CCCC).
Vrednost ovog Aneksa je 52,3 miliona američkih dolara, vidi se iz dokumenta koji je objavljen na sajtu Ministarstva građevinarstva, prenosi Beta.
U dokumentu je dat je tabelarni prikaz svih dodatnih radova koji ulaze u povećanje cene predviđeno Aneksom 4.
To nije jedino povećanje cene posla, vidi se iz dokumentacije, navela je Nova ekonomija.
Dokument javnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije od 8. marta – nedelju dana pre potpisivanja Aneksa 4 – otkriva koliko je cena uvećana prethodnim aneksima.
Reč je o dopisu Odboru direktora ovog preduzeća u kom se razmatra predlog Odluke o prihvatanju Aneksa 4.
U njemu se pobrojavaju i prethodni aneksi, pa se tako navodi da je Aneksom 1 definisana tabela cena.
Aneksom 2 cena posla je uvećana prvi put i to za 6,5 miliona dolara, zbog „naknadnih radova“.
Daljom realizacijom projekta došlo je i do zaključenja Aneksa 3, ponovo zbog „naknadnih radova“, a njime je cena posla uvećana za 28,1 milion dolara.
Ovo znači da je cena posla uvećana za ukupno 86,9 miliona dolara, zaključno sa Aneksom 4 iz marta 2024. godine.
Skupština Infrastrukture železnica Srbije istog dana je odlučila da prihvati Aneks 4.
Komercijalni ugovor o modernizaciji i rekonstrukciji mađarsko-srpske železničke veze za deonicu Novi Sad – Subotica – državna granica potpisale su 28. maja 2018. godine Vlada Srbije, javno preduzeće Infrastruktura železnice Srbije i kineski konzorcijum CRIC/CCCC.
Prvobitna cena posla tada je ugovorena na nešto više od 1,16 milijardi američkih dolara.
Predviđeno je da se posao finansira kreditom koji će Srbija uzeti od Kineske banke, a za ugovornu cenu se navodi da „podleže prilagođavanjima u skladu sa Ugovorom“.
Na Železničkoj stanici Novi Sad 1. novembra dogodila se tragična nesreća, kada se srušila betonska nadstrešnica iznad glavnog ulaza i usmrtila 14 ljudi, a još jedna je osoba je podlegla povredama, dok su dve teško povređene.
Otvorena je istraga, a ministri koji su u aktuelnoj i bivšoj vladi vodili reosor saobraćaja, Goran Vesić i Tomislav Momirović, podneli su ostavke.
Zbog tragedije je organizovan niz protesta na kojima se traži procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.