Čiste vode sa Zlatibora od polovine 2019. godine 1Rade Jovanović, direktor JKP Zlatibor/ Foto: Nenad Kovačević

Sredinom naredne godine počeće prečišćavanje otpadnih voda na Zlatiboru, što će unaprediti stanje životne sredine na toj planini, a posebno će poboljšati kvalitet vodotokova Obudojevice, Rzava i Drine.

Tim projektom i drugim projektima u oblasti zaštite životne sredine, kako je ranije isticao predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović, Čajetina namerava da postane prva ekološka opština u Srbiji.

– Osim postrojenja za preradu komunalnih otpadnih voda na Zlatiboru, u planu je izgradnja manjih sistema u Čajetini, Sirogojnu i Mačkatu, gde je najveća koncentracija stanovništva. Nadamo se da ćemo zajedno sa privrednicima na tom području uspeti da izgradimo ta postrojenja, jer je i u njihovom interesu da primenjuju savremene standarde u zaštiti životne sredine, poručio je Stamatović.

Kako je Zlatibor među najatraktivnijim i najposećenijim turističkim destinacijama u Srbiji, koji svojim prirodnim lepotama privlači i sve veći broj gostiju iz inostranstva, i kako je namerava da tu poziciju razvija, ulaganje u zaštitu životne sredine je jedan od dugoročnih strateških prioriteta u razvojnim planovima Čajetine. Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda na Zlatiboru gradi se u blizini rečice Obudojevice, a njegov kapacitet odgovara ekvivalentu od 20.000 stanovnika, sa mogućnošću da se poveća za 50 odsto.

Iako Vlada Srbije nije finansijski podržala taj projekat, koji košta 4,5 miliona evra, gradnju finansiraju Vlada Slovenije, posredstvom Centra za međunarodnu saradnju i razvoj koji je, pre dve godine, donirao 1,5 miliona evra, a ostatak je obezbedila Opština Čajetina iz svog budžeta. Ipak, ta lokalna samouprava je uložila u taj projekat mnogo više novca, ako se u obzir uzmu troškovi za pripremne radove, izgradnju trafostanice i prilaznog puta, kao i za ostale aktivnosti koje su prethodile samoj gradnji. Izvođači radova su „Hidroinženiring“ iz Ljubljane, „Jedinstvo“ iz Užica i „Beohidro“ iz Beograda.

Pre nekoliko dana je pristigao najveći deo opreme iz Slovenije, koja je proizvedena u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, a koja će biti montirana tokom zime. U toku je postavljanje krovne konstrukcije nad delom postrojenja, a i građevinski radovi trajaće dok to budu dozvolili vremenski uslovi.

– Očekujemo da će postrojenje biti pušteno u probni rad na proleće. Probni rad trajaće tri meseca i u tom periodu izvođači radova bi, ako bude potrebe, trebalo da otklone nedostatke. U isto vreme, zaposleni u JKP Vodovod obučavaće se za rad u postrojenju. Nakon toga, kada to bude odlučio nadzorni organ, JKP Vodovod trebalo bi da preuzme upravljanje postrojenjem, objasnio je za Danas Rade Jovanović, direktor tog čajetinskog komunalnog preduzeća. On je dodao da će buduće postrojenje poslužiti i kao dobar primer gradnje i primene najsavremenijih standarda u toj oblasti ne samo u Srbiji, nego i u regionu.

– To će biti reprezentativni objekat sa najsavremenijim tehnologijom, na koji bi trebalo da se ugledaju i ostali prilikom gradnje ovakih postrojenja. Kvalitet prečišćene vode biće po evropskim standardima, koji su znatno stroži od naših zakona i pravilnika. To znači da će vode koje će se ispuštati u Obudojevicu biti čistije nego što je to predviđeno našim sadašnjim zakonima. Kako se Obudojevica uliva u Rzav, a on u Drinu, biće znatno poboljšan kvalitet tih vodotokova, istakao je naš sagovornik.

Šetališna zona i kružna staza

Objasnivši da će sistem ispunjavati i sve ostale evropske standarde, Jovanović je naveo da će završetkom tog projekta Čajetina postati jedna od prvih ekoloških opština u Srbiji, a da će se turistički razvoj Zlatibora i dalje usklađivati sa neophodnom zaštitom prirode. „Aktiviraće se taj deo Zlatibora kod Obudojevice za, primera radi, lov i ribolov, biće to i šetališna zona, a možda će se izgraditi i kružna staza koja će povezati centar Zlatibora, preko Kobilje glave i Ribničkog jezera. Biće mogućnosti da se urede i biciklističke staze, a sve što ranije nije bilo moguće zbog otpadnih komunalnih voda koje su se izlivale u Obudojevicu“, objasnio je Jovanović.

Kašnjenje radova

Objašnjavajući da radovi kasne zbog prikupljanja dokumentacije, dobijanja saglasnosti od Republičke direkcije za vode, rešavanja imovinskih odnosa nad zemljištem koje koristi PK „Zlatibor“, na čijem se delu od jednog hektara gradi postrojenje, ali i zbog kasnog dobijanja dozvola za gradnju, Jovanović je rekao da su radove usporili i loše vreme, odnosno obilne kiše tokom ovog leta.

Projekat se realizuje uz pomoć sredstava iz budžeta Opštine Čajetina

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari