U Srbiji je došlo do drastičnog pada stranih direktnih investicija, što je očekivano i razumljivo u uslovima globalne krize. Istovremeno, došlo je i do nesrazmernog pogoršanja uslova kreditiranja od strane finansijskog sektora, čime je krajem 2008. godine praktično paralisana srpska privreda.
Zahvaljujući restriktivnoj monetarnoj politici Narodne banke Srbije, srpske banke nisu imale direktne posledice finansijske krize i bankarski sektor je, kao i u prethodnim godinama, ostvario visok stepen profitabilnosti, značajno viši nego u matičnim zemljama najvećih banaka. Vlada Srbije je početkom 2009. godine intervenisala subvencijama na kamatne stope i time povratila likvidnost realnog sektora. Istovremeno, moj kabinet je uradio uporednu analizu kamatnih stopa koje strane banke odobravaju u Srbiji i u svojim matičnim zemljama. Ta analiza je pokazala da su marže Srbiji i do sedam puta više nego u matičnim zemljama banaka, što ni na koji način nije srazmerno sa stepenom rizika kreditiranja srpske privrede – izjavio je sinoć premijer Srbije Mirko Cvetković u obraćanju na konferenciji Ujedinjenih nacija o svetskoj krizi koja se održava u Njujorku od 24. do 26. juna.
Prema njegovim rečima posledica ove prakse, koja je zastupljena i u drugim zemljama u razvoju, jeste smanjena konkurentnost domaće privrede na svetskom tržištu i pad privredne aktivnosti upravo u onim zemljama koje treba da budu nosioci globalnog privrednog rasta. Cvetković je ocenio da treba maksimalno podržati direktne investicije i finansijsku podršku zemljama u razvoju i da tu podršku očekuju od razvijenih zemalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.