Da li će proizvođači peleta do decembra ugasiti mašine: Gluvi telefoni sa vlašću prete da zaustave proizvodnju u Srbiji 1Foto: Aleksandar Milošević

Odluka Vlade Srbije od 31. oktobra da produži trajanje Uredbe o ograničenju visine cene peleta na 38.000 dinara po toni za još 90 dana, izazvala je pometnju i pobunu udruženja peletara, dok Odluku o privremenoj zabrani izvoza određenih drvnih sortimenata nisu menjali.

Proizvođač peleta i predsednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“ Zoran Drakulić kaže za Danas da je problem što je tržište zasićeno i da se 90 odsto ljudi snabdelo peletom.

Ističe da je sada proizvodnja relativno velika, a nema plasmana, zbog čega traži da se dozvoli izvoz dela peleta.

Na pitanje šta se dešava sa njihovim razgovorom sa nadležnim organima, Drakulić kaže da „već tri nedelje traže razgovor sa državom, ali ne znaju više ni ko je nadležan, jer dok je bila Zorana Mihajlović, ona je uzela to u svoje ruke i njeno ministarstvo je vodilo celu priču oko peleta.“

Drakulić kaže da od kada je došla nova ministarka oni ne znaju da li će to ostati na istom mestu ili će za to postati nadležno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Uprkos tome što Drakulić ističe da od Ministarstva rudarstva i energetike ne dobija zahtevani razgovor o problemu, u toj instituciji za Danas kažu da do njih do sada nije stigao zahtev od strane predstavnika peletara da se održi sastanak, a da je prilikom pripreme Uredbe o ograničenju visine cene peleta i Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih drvnih sortimenata održano više sastanaka sa predstavnicima udruženja peletara pri čemu se otvoreno pričalo o daljim koracima za zaštitu interesa građana i privrednika.

Prema proceni Drakulića kompletna prodaja peleta će stati za desetak dana, jer neće imati više kome da prodaju, a okolne države su u problemu sa proizvodnjom peleta, dok oni umesto da izvoze njima, bivaju sprečeni.

„Mi imamo potpisan sporazum Otvoreni Balkan. Vi danas izvozite šećer i ulje u Makedoniju i sve te zemlje koje pripadaju sporazumu, a pelet ne može.“

Ističe da su proizvođači dovedeni u loš položaj i da ne razumeju sa kojim pravom im je zatvoreno tržište jer su oni privatne kompanije.

„U redu je da nas ograniče za onaj deo koji kupujemo od „Srbijašuma“, ali mi kupujemo drvo i iz privatnih šuma koje je katastrofalno skupo“, kaže Drakulić.

U Ministarstvu energetike navode da je cena peleta ograničena, a izvoz zabranjen „sa ciljem sprečavanja kritične nestašice ovih proizvoda nastale usled povećanog izvoza i potrebe stanovništva za snabdevanjem prouzrokovanim krizom na svetskom tržištu energenata.“

Ova odluka važi do kraja januara naredne godine. U Ministarstvu nisu direktno odgovorili na argumente proizvođača peleta da je došlo do zasićenja tržišta i da je prodaja stala zbog čega bi trebalo dozvoliti izvoz, ponovivši samo da su zabrane uvedene da bi se sprečila kritična nestašica peleta.

Kontrole stovarišta
Prema podacima MRE, inspekcije su sprovele 632 kontrole stovarišta, prodajnih mesta, fabrika peleta, prilaznih puteva, privatnih placeva i pijaca u 101 lokalnoj samoupravi, kako bi sprečili malverzacije u proizvodnji i prodaji peleta.

„Rezultat svega toga jeste da je potvrđeno da 437 privrednih subjekta poseduje svu dokumentaciju“, dok su „kod 195 privrednih subjekata utvrđene nepravilnosti i podneti su zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka i zaplenjena je roba“, navode u Ministarstvu.
Da li će proizvođači peleta do decembra ugasiti mašine: Gluvi telefoni sa vlašću prete da zaustave proizvodnju u Srbiji 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari