Predstavnik Unije poslodavaca Srbije, Nebojša Atanacković, rekao je danas da bi izgradnja naftovoda koji bi bio alternativa Jadranskom naftovodu (JANAF), bila korisna opcija izgradnji fudbalskog stadiona koji se planira u Beogradu.
„Izgradnja naftovoda koji bi zamenio snabdevanje Srbije naftom preko JANAF-a je korisna i logična alternativa za gradnju fudbalskog stadiona ili autoputa koji je nedovoljno iskorišćen“, rekao je Atanacković na pitanje Bete da li je to skupa i moguća investicija, pošto su predsednik Srbije Alaksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić danas nagovestili takvu mogućnost.
Vučić i Brnabić su rekli da, zbog pokušaja Hrvatske da spreči izuzimanje Srbije iz osmog paketa sankcija EU da se snabdeva ruskom naftom preko JANAF-a, koji najvećim delom prolazi kroz tu zemlju, razmatra alternativno rešenje, a Ministarstvo energetike je saopštilo da se već planira diversifikacija snabdevanja sirovom naftom povezivanjem sa naftovodom „Družba“ kojim se ruska nafta iz Rusije transportuje do rafinerije kompanije MOL u Budimpešti.
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je da naftovod prema zakonu može da gradi jedino država i da treba napraviti temeljnu studiju koja bi uzela u obzir i političke i ekonomske parametre.
„Izgradnja naftovoda je po zakonima Srbije u nadležnosti države, pa treba napraviti temeljnu studiju i u obzir uzeti širi kontekst i političke i ekonomske parametre, ne samo cenu cevovoda, već i dugoročnu isplativost za transport potrebnih količina“, rekao je Mićović.
Savetnik za energetiku u Privrednoj komori Srbije Ljubinko Savić rekao je da bi najbolje rešenje bilo povezivanje sa naftovodom „Družba“, ako postoji kapacitet i za potrebe Srbije.
Srbija Hrvatskoj za transportne takse sirove nafte JANAF-om godišnje plaća od 45 do 48 miliona evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.