„Da li ćemo i kada dobiti Upotrebnu dozvolu očito da nije bitno i nije tema“: Šta otkriva deo prepiske o procesu dobijanja najvažnije potvrde za prugu 1Foto: BETAPHOTO/MILAN TIMOTIĆ

„Radove moramo da završimo, a da li ćemo i kada ćemo dobiti Upotrebnu dozvolu očito da nije bitno i nije tema.“

Ovo je rečenica kojom je bivša v.d. pomoćnika ministra građevinarstva Anita Dimoski završila mejl upućen 20. januara ove godine direktoru firme Trioprojekt Milutinu Savoviću. Reč je o prepisci oko posla dobijanja upotrebne dozvole na projektu modernizacije pruge od Novog Sada do Mađarske, piše Forbes Srbija.

Prepiska je deo dokumentacije o radovima na modernizaciji pruge. Nju je juče počelo da objavljuje Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.

Iz prepiske se vidi kako je tekao proces priprema za apliciranje u cilju dobijanja upotrebne dozvole, a prepiska se vodi sa direktorom Trioprojekta, kompanije koja je bila na čelu konzorcijuma izabranog za tehnički pregled završenih objekata. Tehnički pregled i njegov pozitivan ishod ključni su korak ka podnošenju zahteva za upotrebnu dozvolu.

Iz dokumentacije se vidi da je prepisku započeo direktor Trioprojekta dan ranije (19. januara). Počeo je sa molbom odnosno predlogom da se preciziraju i definišu tzv. funkcionalne celine pruge. „Od početka potenciram da je to prvi, neophodan korak, da bi Komisija za tehnički pregled uopšte počela rad. Bez toga, teško ćemo se organizovati, planirati i početi rad na tehničkom pregledu“, navodi Savović.

Veliki posao

On podseća da određivanje funkcionalnih celina „nije ni mali, ni jednostavan posao“, a da zahteva i prilagođavanje projektne dokumentacije. U cilju podele projekta na funkcionalne celine on se poziva na građevinsku dozvolu za modernizaciju pruge od Novog Sada do mađarske granice i kaže da ona „nudi možda dobar predlog u vezi podele“.

Savović moli da se te celine definišu. I navodi da ima više predloga kako to uraditi, a jedan od njih stigao je i iz kineske kompanije CRIC.

„Bilo kako da se dogovorimo, to će biti moguće da se kasnije koriguje. Bilo da se ukrupnjava ili usitnjava. To što se dogovorimo treba konstatovati u formi nekog zapisnika ili protokola. Po tome bi moglo da se prati dokle se stiglo, kako sa pripremom dokumentacije tako i stepenom gotovosti radova. Sadašnji pristup, pravo niotkuda nadvožnjak, galerija i slično nije dobar. Ukupan posao je dosta složen, i treba mu pristupiti sistematično“, smatra Savović i dodaje: „Ovaj problem nije za odlaganje, jer ćemo ući i u poslovni i u vremenski tesnac, iz koga neće biti lako izaći“.

Podsetimo, za projekat modernizacije pruge izdata je jedna, jedinstvena građevinska dozvola. To bi podrazumevalo i pribavljanje jedne upotrebne dozvole za ceo projekat. Međutim, Zakon o planiranju i izgradnji dozvoljava da se pribavljaju i upotrebne dozvole za pojedinačne objekte. Ako predstavljaju jednu tehničko-tehnološku celinu i mogu samostalno da se koriste. To znači da je mogla da se pribavi pojedinačna upotrebna dozvola za stanicu u Novom Sadu kada je rekonstrukcija završena.

Odgovor Dimoski

Dimoski u odgovoru podseća na sastanak održan pre oko dva meseca u Ministarstvu građevinarstva gde je iznela stav usaglašen s kolegama da ne treba deliti projekat na funkcionalne celine već uraditi podelu na „onoliko deonica, objekata, čega god, kako bi otpočeli proces dobijanja upotrebnih dozvola, a na kraju će sve te pojedinačne upotrebne dozvole biti objedinjene u jednu upotrebnu dozvolu“.

„Tada smo i odredili koja četiri objekta bi mogla biti spremna sa dokumentacijom da bi ušla u proces dobijanja upotrebne dozvole. Shvatili smo tada da nije ugovorena izrada PIO (projekata izvedenih objekata), da nedostaju još neke stvari, koje su se u međuvremenu razrešile. Upravo taj pristup nam je omogućio da vidimo za šta jesmo ili nismo bili spremni ili na čemu treba da poradimo“, navodi Dimoski.

Iz mejla se vidi da ne odobrava pojedine stavove Savovića. Zato navodi da je „najcelishodnije da Komisija predloži i izloži Plan rada za pripremu, dostavu i pregled dokumentacije, a mi ostali da postupimo po tome, kako ne bi bilo greška u koracima“.

I potom završava mejl sa rečenicom s početka teksta. „Radove moramo da završimo, a da li ćemo i kada ćemo dobiti Upotrebnu dozvolu očito da nije bitno i nije tema“.

Inače, u prepisci su bili i predstavnici CRIC-a (izvođač radova) i CIP-a (projektant). Tu je bio i predstavnik Ežisa (nadzorni organ) i Beogradčvora (član konzorcijuma za tehnički pregled).

Plan od početka da se pribavljaju pojedinačne upotrebne dozvole

Odgovor Savovića usledio je tek 5. februara. U njemu dodatno pojašnjava svoje stavove. Uz izvinjenje što nije odmah odgovorio, on obrazlaže da je koristio termin funkcionalna celina jer se nalazi u pravilniku. Pojašnjava da su deonice i objekti neka vrsta funkcionalnih celina. „Predavanje Izveštaja po deonicama, objektima i sl, radi dobijanja, uslovno rečeno, parcijalnih upotrebnih dozvola je procedura koju smo od početka dogovorili, mnogo pre nego što nam je to sugerisano od MGSI (Ministarstvo građevinarstva)“, navodi Savović.

„Nikada nisam konstatovao da pristup nije dobar na način da radimo Upotrebnu dozvolu za objekte koji su završeni i čiju dokumentaciju imamo spremnu. Kako sam to mogao da kažem kad je plan od početka da se tako radi. Ja sam rekao da nije dobro bez sistema i plana prema trenutnim dešavanjima pristupati poslu, a to je već nešto drugo“, podseća Savović.

Prema njegovim rečima, potrebno je što pre, jasno i precizno podeliti radove po deonicama, objektima ili po nekim drugim celinama. To, smatra Savović, može najbolje da uradi Investitor (Infrastruktura železnice Srbije) uz pomoć Izvođača radova (kineske kompanije).

„Tako određene celine, omogućiće da se preciznije konstatuje dokle su stigli radovi, šta nedostaje od dokumentacije (projektne, atestne, upravne) i da se sistematizuje koji su sledeći koraci. To će takođe omogućiti Komisiji za tehnički pregled da formira bazične izveštaje, unese u njih ono čega već ima, i da kasnije dopunjava dokumentaciju do faze za predaju“, ističe direktor Trioprojekta.

„Niko nije ozbiljno shvatio“

On ponovo podseća da je izmena dokumentacije obiman posao.

„Krajnje je vreme, ako već nije kasno, da se krene sa ovim poslom. Utisak je da ovu korekciju projektne dokumentacije niko nije ozbiljno shvatio. Projektant ponajmanje. Ne znam šta je razlog, ali imam utisak da se uporno izbegava da se napravi inicijalni plan rada po deonicama, objektima i ostalim celinama. Kada se jednom napravi taj plan, on će naravno moći da se menja i prilagođava trenutnom stanju i stepenu gotovosti radova. Ali te promene je mnogo lakše sprovesti ako postoji neka osnovna zvanična podela“, piše Savović.

U daljem toku prepiske on objašnjava korake i odgovornosti u poslu pripreme dokumentacije i još jednom upozorava:

„Posao je jako obiman i ako se sve ostavi za kraj, doći će do zagušenja. Zbog toga treba dostavljati sve što je do sada obezbeđeno“, navodi Savović.

Istog dana Anita Dimoski je odgovorila zahvalivši se na preduzetim aktivnostima. Ovde se prepiska završava. Ono što se može videti iz objavljene dokumentacije jeste i da je za 4. mart 2024. zakazala sastanak u Ministarstvu. U mejlu se navodi: „U svetlu novih rokova za završetak radova i potrebne dokumentacije za upotrebnu dozvolu, pozivate se na sastanak…“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari