Nakon što su tri sindikata obrazovanja objavila da se ministar prosvete saglasio sa njihovim zahtevom da plate u prosveti povećaju za 15 odsto, Ministarstvo prosvete je saopštilo da je Šarčević sindikatima „ukazao na činjenicu da i o dinamici i visini povećanja odlučuje Vlada, u skladu sa realnim okvirima budžeta“.
U pokušaju da saznamo koliki su ti realni okviri budžeta juče smo kontaktirali nekoliko ekonomskih analitičara, ali većina nije mogla u ovom trenutku da komentariše zahteve sindikata u prosveti – jedni zato što nije trenutak za to, drugi zbog toga to što ne žele da spekulišu oko nečega što nije definitivno rešeno. Ipak, direktor Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović, za Danas kaže da je suštinski moguće povećanje plata u javnom sektoru, naročito u prosveti i zdravstvu, ali da se to neće desiti dok se ne reši problem preduzeća koja su u restrukturiranju.
– Oni koji treba da odu u stečaj, treba da odu u stečaj, javna preduzeća da se korporatizuju jer su sada više politički plen nego preduzeća i tek kada se spreče te metastaze moguće je očekivati da ostane prostora u budžetu za povećanja. Nemoguće je odmah očekivati 15 odsto, ali simbolično povećanje u početku je moguće, ističe Đogović.
Zato je neophodan, smatra on, i pritisak javnosti kako bi se napravili rezovi i omogućilo bolje punjenje budžeta.
– Treba u kratkom roku rešiti sudbinu preduzeća u restrukturiranju kako bi se otvorio prostor za povećanje plata. Dok imamo taj balast teško možemo očekivati da će javni sektor prodisati, kaže Saša Đogović.
Komentarišući saopštenje Ministarstva prosvete u kojem se Šarčević ogradio od navoda da prosvetarima sleduje povišica od 15 odsto, Slobodan Brajković, predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije, potvrđuje za Danas da ih ministar nije prevario i da im na sastanku u ponedeljak nije obećao konkretan procenat povišice.
– Ministar je rekao da će naše plate biti značajno povećane i da će prva povišica biti u junu, a druga u četvrtom kvartalu ove godine. Mi smo onda izračunali da bi to značajno povećanje trebalo da bude 15 odsto, kako bi prosečna plata u obrazovanju bila nešto iznad republičkog proseka. Šarčević je kazao da je naš zahtev opravdan i sa njim se složio, ali nam nije obećao da će tako i biti, jer o tome ne odlučuje Ministarstvo prosvete već Vlada Srbije, objašnjava Brajković.
On smatra da je zahtev tri reprezentativna sindikata obrazovanja realan i podseća da su prošle godine prosvetnim radnicima zarade povećane za 10 odsto – četiri odsto u januaru i šest u decembru.
Na pitanje da li je realno da povišica obuhvati sve zaposlene u javnom sektoru, što je premijer obećao, Brajković kaže da verovatno neće svim delatnostima sledovati isti procenat.
– Ako hoće svima jednako da povećaju, onda najpre treba da se izjednači cena rada u javnom sektoru – kaže Brajković.
Prosečna plata u obrazovanju za februar iznosi 42.146 dinara, dok je republički prosek 46.990 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.