Glavna tema ovogodišnjeg skupa poslovne i političke elite načelno je “Srbija koja se menja u Evropi koja se menja”, ali prvi dan foruma obeležen je razmenom duhovitosti između premijera Dačića i guvernerke Tabaković koja ima malo veze i sa temom i sa ekonomijom.


Forum je otpočeo u atmosferi jasnog straha političara da ih pred izbore neko ne vidi u društvu domaćih biznismena. Zabrinuti kako bi njihovo prisustvo u istoj prostoriji sa toliko tajkuna uticalo na njihov rejting, učešće su u poslednjem momentu otkazali SNS-ovi ministri Zorana Mihajlović i Igor Mirović, iako su prethodno prihvatili poziv. Nema ni vicepremijera Aleksandra Vučića. To političko taktiziranje bilo je i tema Dačićevog govora, koji nije propustio da okupljenima duhovito razjasni šta političari sve rade, a šta ne kada je do izbora ostalo samo dve nedelje.

– Verovatno bi mi u kampanji više pomoglo da vas, preduzetnike, ovde napadnem, nego što se družimo. Tako da gospođa Tabaković i ja zaslužujemo pohvalu za hrabrost što smo ovde došli – počeo je Dačić.

Premijer je time (ne)svesno udario na i integritet gospođe Tabaković, inače guvernera Narodne banke Srbije, koja bi po zakonu trebalo da je nezavisna institucija. Ovo podsećanje na (zamrznuto) članstvo Tabakovićeve u SNS-u, zbog čega ona, dakle, zaslužuje pohvalu za hrabrost što je uopšte došla na Kopaonik, Tabakovićeva mu nije zaboravila.

– To je loše – nastavio je Dačić – Uoči izbora teško da ćete naći nekog ko će vam reći da je za štednju i za stezanje kaiša, tako da vreme održavanja ovog skupa nije dobro za realno sagledavanje situacije. Možda je bolje da ovo ponovite na jesen – preporučio je premijer, izazvavši smeh cele sale.

Kao primer “zaboravnosti” političara naveo je solidarni porez.

– Sećate se priče o tom porezu. O tome se govorilo još u vreme Cvetkovićeve stranke, odnosno bivše Tadićeve… Više ne znam ko je gde. Mirko (Cvetković, bivši premijer) je hteo da podigne PDV, a Dinkić je hteo solidarni porez. U mojoj Vladi, Dinkić je hteo da solidarni porez obuhvati sve sa platama iznad 40.000 dinara. A sad su u kampanji svi protiv solidarnog poreza – podsetio je premijer, opet izazvavši smeh srpske poslovne zajednice.

Onda je promenio temu. Osvrnuvši se na prethodnu opasku Aleksandra Vlahovića, predsednika Saveza ekonomista Srbije, da je našem društvu potreban opšti konsenzus oko ekonomskih reformi, Dačić je konstatovao da se u Srbiji retko kad oko nečeg može postići konsenzus i onda publici uputio zanimljivu dilemu.

– Da ja vas sada pitam da li ste za promene, verovatno biste svi odmah rekli da jeste. A, jeste li za promene da promenimo vas? E, to teško – rekao je premijer pred 500 delegata, među kojima se, začudo, na ovu doskočicu baš niko nije nasmejao.

Premijer je zatim kritikovao selektivni pristup srpskih privrednika vrednostima Evropske unije.

– Nadam se da se slažete da ako želite u EU, da ne možete da se zalažete da poslodavci imaju prava kao u EU, a da radnici imaju prava kao u Pakistanu – rekao je premijer.

Dačić je okupljenim tajkunima poželeo da svi budu “živi, zdravi i na broju” i sledeće godine i za kraj podsetio na detalj iz srpske istorije: “Neće mi nemački ambasador zameriti, ali kada je Stefan Nemanja pre 900 godina sklopio prvi međunarodni ugovor sa (Fridrihom) Barbarosom u Nišu, on se potpisao imenom, a Barbarosa je stavio palac. Treba više da cenimo sebe i da se trudimo da više budemo kao nemanjićka Srbija”.

Zatim je nastupila Jorgovanka Tabaković.

– Posle vašeg kabarea, šta meni preostaje nego da vas uozbiljim – odbrusila je guvernerka premijeru, “inspirisanom” i “zavodljivo duhovitom”. Pogledavši u “belešku na svom telefonu” koju je dan ranije napisala, počela je da čita dug, poetski odlomak iz jednog od dela rumunskog filozofa Emila Siorana. Rečenice poput: “Njegoš je umirao u Italiji, a izdahnuo u Crnoj Gori”, ređale su se jedna za drugom, sve dok guvernerka odjednom nije prešla na kursne oscilacije i cenovnu stabilnost.

Dakako, oscilacije su sprečene, a stabilnost održana i to bez ciljanja bilo kakvog kursa. Inflacija je najniža u poslednjih 40 godina, a nadzor banaka pojačan uz stvaranje uslova za konsolidaciju bankarskog sektora.

Guvernerkin kabare je međutim, očito pogodio premijera, koji se na to kasnije osvrnuo u razgovoru sa novinarima.

– Vi u novinama pišete da će neko od Miškovića dobiti pare da formira Vladu. Pa šta, ja sad treba da dođem ovde i da gledam da li će neko od njih da sedne pored mene. Onda bi mi bilo mnogo lakše da ne dolazim, ali kuda sve to vodi. To je kabare. Situacija u kojoj se nalazimo je kabare – poentirao je Dačić.

Dačić: Kampanja odložila susret sa Kinezima

Dačić je istakao da je ponosan što je predsednik Vlade tokom čijeg mandata su počeli pregovori o ulasku Srbije u Evropsku uniju, ocenivši to istorijskim pomakom.

On je dodao da je njegova Vlada postigla i velike rezultate u privlačenju investicija, podsetivši na svoju posetu američkim IT kompanijama, što je, kako je rekao, rezultiralo dolaskom kompanije NCR, koja će zaposliti nekoliko hiljada ljudi. Dačić je pomenuo i Džonson elektrik, italijanski energetski projekat za Drinu, američke i kanadske kompanije za rudarstvo, francuske firme zainteresovane za beogradski metro.

– Kinezi već grade i most i termoelektranu Kostolac. Ja sam pozvao kineskog premijera da dođe i otvori taj most, kako bismo na taj način doveli još kineskih kompanija u Srbiju. Zvao me je i Viktor Orban (mađarski premijer) da me pita da li bismo bili zainteresovani za izgradnju brze pruge Budimpešta – Beograd, koju oni planiraju sa Kinezima, što sam, naravno, prihvatio. Kada me je kineski premijer pitao kolika je prosečna brzina vozova u Srbiji, proverio sam i rekao mu da je 42 kilometra na sat. ‘Malo je bolje nego u Severnoj Koreji, tamo je 40 kilometara na sat’, rekao mi je na to – dodao je premijer. On je rekao i da je 11. marta trebalo da putuje u Kinu na sastanak oko izgradnje te pruge, ali da je zbog kampanje to morao da odbije i on i Aleksandar Antić, koji je kandidat SPS-a za gradonačelnika. Tako je odlučeno da se taj sastanak održi na nivou radnih grupa.

Maler

– Rekao sam Tačiju da bi bilo lepo da se pobijemo pred izbore, ali Ketrin Ešton kaže da moramo da nastavimo pregovore – rekao je Dačić, u pokušaju da ilustruje nezgodnu političku situaciju u kojoj se nalazi.

Dačić je rekao da bi mu se najviše isplatilo kada bi Tačiju lupio šamar, ali da mora da se ponaša kao premijer, a Eštonova je pregovore zakazala za 13. mart. „Znači, ja poslednjeg dana kampanje treba da se vidim sa Tačijem“, dodao je premijer.

Garancije

Srbija sada ima problem sa Južnim tokom, rekao je Ivica Dačić, pošto bi država trebalo da pruži garancije za taj projekat, a to je neprihvatljivo za Međunarodni monetarni fond. Izgradnju toka bi finansirali Rusi, a Srbija bi im novac vraćala iz naknade za transport gasa koju će naplaćivati. Ali, Rusi ipak traže garancije države. „To već dva, tri meseca sve odlaže i pripreme i tendere za izvođače“, upozorio je premijer.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari