Dajners ide u stečaj, NBS preduzima mere 1

Kompanija Dajners klub internešenal Beograd podnela je zahtev za pokretanje stečaja zbog prezaduženosti, saopšteno je danas iz te kompanije. Prezaduženost je, kako navode rezultat dugogodišnje zloupotrebe i neodgovornog upravljanja bivšeg menadžmenta, protiv kojeg su podnete krivične prijave.

Što se tiče eventualnog nastavka poslovanja na srpskom tržištu, navodi se da će takva biti doneta u narednih nekoliko nedelja. Kompanija je saopštila da se u saradnji sa nadležnima i davaocem franšize američkom kompanijom Dajners klub internešenal razmatraju mogućnosti za nastavak poslovanja Dajnersa na tržištu Srbije. To, kako se dodaje, zahteva složen postupak koji zahteva detaljnu analizu i kvalitetnu pripremu, kao i saglasnost svih uključenih strana. Garancija za nastavak poslovanja, kako se dodaje, za sada nema.

Iz kompanije podsećaju da su nepravilnosti i zloupotrebe u poslovanju, koje se ogledaju u utajenim obavezama prema poveriocima i neispravnim prikazivanjem potraživanja, otkrivene tek pošto je kompaniju kupio Erste kard klub. Reč je o značajnom iznosu i dodatna ulaganja, prema proceni novog vlasnika, ne bi bila ekonomski opravdana, zbog čega je doneta odluka o pokretanju stečaja.

Mere NBS za Dajners

Narodna banka Srbije će, u skladu sa daljim razvojem situacije, preduzimati odgovarajuće mere kako bi se negativni efekti u vezi sa finansijskim stanjem i statusom Diners Club International Belgrade RADI zaštite korisnika sveli na najmanji mogući nivo, saopštila je danas centralna banka.

Povodom informacije da je Diners Club International Belgrade sa današnjim danom dostavio nadležnom sudu predlog za pokretanje stečajnog postupka, želimo da obavestimo javnost da je Narodna banka počela i neposredni nadzor poslovanja ove platne institucije, pri kome su konstatovane brojne nepravilnosti, piše u saopštenju.

Nakon dobijanja dozvole Narodne banke Srbije, 11. februara 2016, ovo privredno društvo koje je godinama poslovalo bez ikakvog nadzora, postalo je platna institucija ovlašćena za poslove izdavanja i prihvatanja platnih kartica u skladu sa odredbama Zakona o platnim uslugama, a istovremeno i subjek nadzora čiju proveru poslovanja sprovodi Narodna banka Srbije, navodi NBS.

Ubrzo nakon dobijanja dozvole Narodne banke Srbije, DCIB je započeo i postupak vlasničke transformacije, koja je ealizovana tokom marta 2017. godine i koja je trebalo da dovede do potpune stabilizacije poslovanja ovog privrednog subjekta.

Nažalost, preuzimanjem vlasništva, postale su evidentne I dodatne nepravilnosti i gubici nastali u periodima pre dobijanja dozvole Narodne banke Srbije, koji su, na bazi do sada raspoloživih informacija, prikrivani falsifikovanim finansijskim izveštajima, piše u saopštenju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari