Zaposleni u Dečijem kulturnom centru u Nišu najavili su da će početkom sledeće sedmice nastaviti protestna okupljanja zbog odluke Grada o njihovom spajanju sa sa dečijim odmaralištem „Divljana“, koje je u ozbiljnim gubicima, kao i o ukidanju njihove „šifre“ za bavljenje kulturnom delatnošću.
Uprkos štrajku, te protestnim okupljanjima, šetnjama i peticijama DKC, koji traju od kraja prošlog meseca, Skupština grada je juče donela odluku o imenovanju „odgovornog lica“ Dečijeg kulturno obrazovnog rekreativnog centra Niš, kako će se inače zvati zajednička ustanova DKC i „Divljane“.
Jelena Kalajdžić bi, kao „odgovorno lice“ koje će obavljati poslove direktora do njegovog imenovanja, trebalo da radi na upisu Dečijeg kulturno obrazovnog rekreativnog centra u registar APR-a i donošenju „odgovarajućih akata“ za njegov rad, kako bi se „stvorili uslovi za sprovođenje“ skupštinske odluke o formiranju te zajedničke ustanove iz decembra prošle godine.
Deo zaposlenih u DKC je u vreme imenovanja Kalajdžić protestvovao ispred sedišta Skupštine, ponavljajući da zahteva poništenje skupštinske odluke o formiranju zajedničke ustanove sa „Divljanom“, jer strahuju da bi ona mogla dovesti do gašenja DKC i otpuštanja radnika.
Oni su, takođe, zahtevali da zadrže šifru delatnosti „90.04“, koja im omogućava da organizuju kulturne događaje, upozoravajući da u budućoj zajedničkoj ustanovi „ne postoji nijedna šifra koja ukazuje da će se ona baviti kulturom“, te da je „sistematizacijatakva da su im potrebne licence za rad u takvoj ustanovi, a da se one zakonski ne mogu izdati“.
Gradonačelnica Dragana Sotirovski je nakon jučerašnje skupštinske sednice ponovila da će nova zajednička ustanova sigurno biti formirana, i to početkom naredne godine.
„Mi, kao Grad i kao osnivač te dve ustanove, ostajemo pri prvobitnoj ideji da to treba da bude zajednička ustanova i da ona treba da funkciniše po Zakonu o učeničkom i studentskom standardu, odnosno da ne može da bude ustanova kulture, već ustanova koja će pripasti obrazovnom sistemu“, rekla je Sotirovski, ponavljajući da će u njoj raditi svi koji su sada zaposleni u DKC i „Divljani“.
Ona je i ranije kazala da „niko od zaposlenih neće dobiti otkaz, niti će postati tehnološki višak, ali da svako ko radi sa decom zakonski mora da bude licenciran“.
„Niš zaslužuje novu modernu ustanovu koja će pomagati deci u vannastavnim aktivnostima, a Grad će subvencionisati Školu u prirodi u ‘Divljani‘, pa će roditelji izdvajati manje za rekreativnu nastavu“, rekla je.
Sotirovski je, takođe, ocenila da DKC ni na koji način ne može da bude ustanova kulture jer „ne proizvodi kulturni sadržaj, već se u njoj direktno radi sa decom“.
„Natpis ‘Vratite deci kulturu‘ koji su nosili zaposleni u DKC, koji inače u radno vreme protestvuju, šetaju ili šta već rade, više je nego maliciozan. Oni kulturu deci nisu ni pružili- imaju samo jednu manifestaciju u toku godine, ‘Majsku pesmu‘. I dečija predškolska ustanova ‘Pčelica‘ ima manifestaciju ‘Zlatna pčelica’, pa nije ustanova kulture već obrazovanja“, rekla je ona.
Prema navodima DKC, račun Omladinsko rekreativnog centra „Divljana“, sa kojem ga Grad spaja, bio je u blokadi 1115 dana, dok oni ne posluju sa gubitkom.
Peticije- uživo i onlajn
Ispred Dečijeg kulturnog centra, u parku „Čair“, roditelji dece i zainteresivani mogu potpisati peticiju protiv formiranja zajedničke ustanove sa „Divljanom“.
Pojedini roditelji inicirali su i potpisivanje onlajn peticije protiv odluke Grada Niša o spajanju DKC Niš i „Divljane“, kao i menjanju „šifre delatnosti DKC 90.04- rad umetničkih ustanova“.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.