Godina koja je na izmaku za opštinu Majdanpek nije bila godina značajnijih investicija. Do septembra se vraćao kredit Intesa banci koji je na godišnjem nivou iznosio 25 miliona dinara, kao i obaveza prema Fondu za razvoj, što je zajedno iznosilo 30 miliona.
Sredstvima budžeta raspolagalo se na racionalan način, a opštinsko rukovodstvo koncentrisalo se na održavanje putne i komunalne infrastrukture, vodosnabdevanje u gradskim naseljima, daljinsko grejanje u Majdanpeku, socijalnu zaštitu. Ali i za pripremu za iduću godinu u kojoj će se, u skladu sa mogućnostima, investirati u poljoprivredu, obrazovanje, zdravstvo, kulturu i druge oblasti, saznaje Danas od prvog čoveka opštine Majdanpek, Dejana Vagnera.
– Završeno je ugovaranje poslova za rekonstrukciju objekta Tehničke škole, a izvođenje radova trebalo bi da počne na proleće. Sredstva su odobrena kroz program „Obnova“ na konkursu Kancelarije za upravljanja javnim ulaganjima Vlade Srbije, a predračunska vrednost radova 118 miliona dinara. Računamo da će do početka naredne školske godine svi radovi biti završeni, budući da su oročeni na šest meseci. Zahvaljujući prekograničnoj saradnji sa Rumunijom i IPA projektima preuređivaće se dom kulture u Mosni koji će nakon preuređenja biti centar za upravljanje vanrednim situacijama, opremljen potrebnom opremom i mobilijarom, IT uređajima. Kroz ovaj projekat biće nabavljeno vatrogasno vozilo i potrebne opreme za 10 vatrogasaca volontera, što je majdanpečkoj opštini preko potrebno, budući da vatrogasno spasilačke ekipe nisu adekvatno opremljene, priča predsednik Opštine Majdanpek.
Dobre ideje očigledno nailaze na finansijsku podršku i njima će deo problema biti razrešen. Lokalna samouprava pokušava i da probleme infrastrukture, pre svega komunalne, pri čemu se misli na daljinsko grejanje i putnu infrastrukturu, razreši kroz projekte, a kako kaže predsednik opštine svesni su da će deo problema morati da rešavaju i sopstvenim sredstvima, čak i kreditom.
– Iduće godine ćemo kroz kreditno zaduženje sa 30 miliona dinara finansirati sređivanje vodovoda u Majdanpeku kako bi obezbedili sigurno i kvalitetno snabdevanje, a u planu je da i naredne dve godine, dakle 2018. i 2019. uložimo još po 30 miliona godišnje za iste namene. I u vodovod Donjeg Milanovca investiraćemo iduće godine pet miliona dinara, takođe radi sigurnog i kvalitetnog snabdevanja, kaže prvi čovek opštine Majdanpek, dodajući da je za renoviranje škola iduće godine budžetirano oko 15 miliona dinara uz očekivanje da će taj iznos biti za desetak miliona uvećan po osnovu sufinansiranja.
Pravac ekonomskog razvoja opštine, za koji se traže modeli daljeg finansiranja jesu oblasti poljoprivrede i turizma, ocenjuje naš sagovornik.
– Obe oblasti traže puno vremena i promišljen nastup. Iz opštinskog budžeta za podršku poljoprivredi u 2017. opredeljujemo oko 16,5 miliona dinara i namera nam je da sredstva za te namene uvećamo, kao i da nađemo najefikasnije mere podrške koje bi se finansirale ili sufinansirale tim sredstvima. Posebna studija koju se priprema u saradnji sa beogradskim Poljoprivrednim fakultetom u narednoj godini treba da predloži najefikasnija rešenja, a stočarstvo, povrtarstvo i lekovito bilje su oblasti koje se sagledavaju kao posebni potencijali ove sredine. Jednu od kočnica razvoja poljoprivrede čini malo radno sposobnog stanovništva na selu, jer su ovdašnja sela u znaku staračkih domaćinstava, a mladi ljudi koji bi mogli i treba da budu pokretač razvoja otišli su iz sela. Pokušavamo da to promenimo, imamo desetine domaćinstava koje se ozbiljnije bave proizvodnjom, a koncept je da se takva domaćinstva podrže i drugima u okruženju budu primer kako od poljoprivrede može da se živi i ide u udruživanje i formiranje udruženja poljoprivrednika. Ove godine je formirano jedno, a što više udruženja raspoređenih na području opštine mogla bi da budu okosnica razvoja, kaže Vagner.
Kada je u pitanju turizam po značaju se između ostalog, izdvaja izgradnja novog pristaništa u Donjem Milanovcu kao dela obaveza proisteklog iz aneksa sporazuma potpisanog u novembru sa HE „Đerdap“ koja treba da obezbedi izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju i izgradnju dela pristaništa u akvatoriji, odnosno nabavku pontona sa potrebnim instalacijama i objektima za vezu sa obalom. Novo, pontonsko pristanište veoma je važno s obzirom da je kapacitet postojećeg pristaništa za trenutni međunarodni i domaći saobraćaj mali.
Puna se pažnja poklanja i rešavanju problema socijalne prirode, budući da dosta stanovnika majdanpečke opštine pripada kategoriji socijalno ugroženih. Ove godine je u opštinskom budžetu za socijalnu zaštitu opredeljeno 44,5 miliona dinara za finansijsku podršku porodicama sa decom, rad narodne kuhinje, naknade za nabavku ogrevnog drveta, subvencije za cene grejanja i stanarine, dopunsku zaštitu boraca, delatnost Centra za socijalni rad – novčane pomoći, pomoć u kući kroz projekat „Kuća nade za treće oba“, dodatnu socijalnu podršku deci, kao i za naknade za decu i porodicu po odluci o proširenim pravima iz oblasti socijalne zaštite.
Možda bi socijalna slika bila drugačija da je stopa nezaposlenosti manja. Ovako, bez obzira na odliv stanovništva, prema poslednjem popisu u opštini živi nešto manje od 20 hiljada stanovnika, a na evidenciji nezaposlenih je mesecima unazad oko 2.100 lica, što je više od 10 odsto u odnosu na broj stanovnika. Ključno za oblast zapošljavanja, po mišljenju predsednika opštine jeste pitanje kako privući investitore.
Realizacija ovogodišnjeg opštinskog budžeta je 570 miliona dinara i na nivou je prošlogodišnjeg. RTB Bor je primenjujući Unapred pripremljeni plan reorganizacije uplatio naknadu za korišćenje mineralnih sirovina.
– Počela je primena UPPR-a za RTB Bor, odnosno Rudnik bakra Majdanpek i po ovom je planu predviđeno da Rudnik bakra ubuduće redovno izmiruje svoje obaveze među kojima je i naknada korišćenje mineralnih sirovina. Računamo da će se po tom osnovu u opštinski budžet sliti oko 150 miliona dinara. Inače, budžet za narednu godinu projektovan je na 921 milion dinara i osim već pominjane rudne rente prihodi opštinske kase značajnije su uvećani na osnovu sredstava koje će obezbediti Vlada Srbije za rekonstrukciju srednjoškolskog centra, prekograničnih i projekata republičkih ministarstava. Jako nam je važno da RTB Bor profunkcioniše na najbolji način i pozitivan ishod kome se nadamo, jeste najveća garancija za normalan i siguran život ne samo u Boru i Majdanpeku, već i čitavom okrugu i okolini. Pored zaposlenih u rudniku, njihove i egzistencijalne sigurnosti njihovih porodica, za opštinu to znači i siguran prihod za budžet po osnovu poreza na zarade i drugih taksi koje RBM ili RTB Bor izmiruju. Mi smo kao lokalna samouprava dali saglasnost na predloženi UPPR i to je bio naš doprinos rešavanju situacije u RTB Bor, bez obzira što je to za nas kao opštinu veliki novac. Jer, to je reč o novcu koji postoji na papiru, realno ga nema, a puno bi značilo da na to može da se računa, objašnjava Dejan Vagner, predsednik opštine Majdanpek.
Saradnja sa opštinama na Dunavu
– U Srbiji nema opštine koja u svojim planovima turizam koji zahteva i dosta vremena i ulaganja, ne sagledava kao potencijal. Opština Majdanpek ima komparativne prednosti, oslanja se na Dunav u dužini od 55 kilometara, sve to je zona Nacionalnog parka Đerdap uz puno prirodnih lepota, raznih zanimljivih lokaliteta, svima poznatog Lepenskog Vira, ali i Rajkove pećine. Na njenoj promociji radimo, predstoji nam rad na uređenju prostora ispred nje, sa izgradnjom vizitorskog centra, nakon čega će ponuda moći da se zaokruži. Ono na čemu će dosta morati da se radi je saradnja sa susednim opštinama u cilju da se turistička ponuda uz Dunav, od Velikog Gradišta do Negotina na pravi način predstavi turistima, smatra Dejan Vagner.
Potencijal bez ingerencija opštine
– Bez ozbiljnije podrške države teško da će moći da se nešto konkretnije i više uradi, odnosno da se neke investicije realizuju. Mi smo kao opština spremni da zemljište kao građevinsko ili industrijsku zonu po najpovoljnijim uslovima ustupimo ozbiljnom investitoru. Veliki potencijal opštine su i šume, odnosno prerada drveta, ali opština nema gotovo nikakvih ingerencija kada je reč o gazdovanju šumama, jer njima upravlja država ili su u privatnom vlasništvu. Investitorima je važna mogućnost dugoročnog ugovaranja sirovine i ima određenih informacija da se na tome radi, a mi ćemo sa svoje strane pružiti maksimalnu saradnju svakom ozbiljnom investitoru, da se olakša realizacija investicije i dalji rad, objašnjava Dejan Vagner.
Majdanpek Danas – Projekat se realizuje uz pomoć sredstava iz budžeta Opštine Majdanpek
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.